SV-politiker: – Færre sosialarbeidere i Nav er alvorlig
– Arbeidsministeren må høre smerteropene og ta ansvar for sosialfaglig kompetanse i Nav, mener Karin Andersen (SV).
Nav trenger tydelige politiske signaler, mener Karin Andersen, stortingsrepresentant for SV.
Jan-Erik Østlie
solfrid.rod@lomedia.no
– Da Stortinget vedtok Nav-reformen, ble det lagt vekt på at den sosialfaglige kompetansen skulle være sterk i alle ledd. Nå ser vi at sosialarbeiderne taper terreng i Nav, sier Karin Andersen, stortingsrepresentant for SV.
Som Fontene skrev i forrige uke, har andelen sosialarbeidere sunket i den kommunale delen av Nav, mens andre utdanningsgrupper har kommet til. I hele Nav har andelen sosialarbeidere holdt seg stabil.
FO advarer mot utviklingen, og mener dette går utover dem som trenger mest hjelp og står lengst unna arbeidslivet. Karin Andersen er helt enig.
Nav-ansatte Else og Mariadelle får trusler om natta og skjelles ut på jobben
– Sosialt arbeid virker
Andersen mener at både den administrative ledelsen i Nav og den politiske ledelsen i Arbeids- og sosialdepartementet mangler forståelse for sosialt arbeids betydning.
Innstrammingen i arbeidsavklaringspenger (AAP) fører til at syke mennesker havner i økonomiske krise, og Navs kanalstrategi gjør at folk som trenger noen å snakke med blir avspist med kontakt på nett, mener Andersen.
– Sosialt arbeid virker. Det virker ikke å styre Nav etter New Public Management-prinsipper. Det som virker er å hjelpe folk godt, tidlig og tålmodig, sier hun.
– Ministeren må høre smerteropene
– Mener du at politikerne skal overstyre rekrutteringen i Nav?
– Jeg vil ikke gå inn og findirigere det, men jeg mener det trengs tydelige politiske signaler om at den kompetansen må være sterkt til stede. Smerteropene fra de som er syke og som strever er så høye nå at politikerne må si fra.
– Hva mener du at arbeids- og sosialministeren bør gjøre?
– Ministeren må høre på brukerne og de ansatte. Hun må høre etter når de sier at innstrammingene og endringene ikke fører til noe godt, bare noe vondt.
Ny bok feirer pionerene i sosialt arbeid
Tillit til etaten
Politisk ledelse i Arbeids- og sosialdepartementet har ingen kommentar til denne saken. Kommunikasjonsavdelingen skriver følgende i en epost til Fontene:
«Hvilken kompetanse det er behov for i den enkelte stilling i arbeids- og velferdsetaten, blir vurdert av den som skal rekruttere. Arbeids- og sosialdepartementet har tillit til at etaten kan håndtere dette selv, ut fra de overordnede målene for etaten. Tallene viser for øvrig at det er i den kommunale delen av Nav at det er blitt færre sosionomer. Departementet legger til grunn at når det ansettes nye medarbeidere tas det hensyn til den kompetansen det er behov for lokalt. Det er derfor ikke aktuelt for departementet å skulle sende signaler til Nav om rekruttering/kompetanse».
Flere saker
– Det er krise at barnevernstjenesten ikke har kapasitet til å møte fast i U16 som skal stoppe kriminalitet, mener Jonny Røsbak Hanssen.
Marius Fiskum
Ungdomskriminalitet: – Det er absurd at barnevernet ikke er med
Hovedkravet for lønn er økt kjøpekraft for LOs medlemmer, ifølge leder Peggy Hessen Følsvik.
Brian Cliff Olguin
Snart får du en lønnsøkning. Her er LOs krav til lønnsoppgjøret 2025
Her ved Romerike Krisesenter har de testet ut felles botilbud for menn og kvinner siden 2022.
Hanna Skotheim
På dette krisesenteret har kvinner og menn bodd sammen i tre år. Se hvordan det gikk
Isak Arvola Kvammen, Marte Rowene Utby og Benjamin Salomonsen er klubbledere og mentorer i Tromsø.
Marius Fiskum
De blir betalt for å være kule storebrødre og søstre
Sosialarbeidere er kjent med at ungdom tar kontroll på hverandre med Snap.
Anne M. Odland
Kjærestevold: Unge krever at man skrur av snapkartet
Brian Cliff Olguin