FO har opprettet forskningsfond: – Vi erfarer at tall og fakta gir oss bedre gjennomslag politisk
Tre spørreundersøkelser sendes medlemmene i løpet av våren. – Jeg oppfordrer alle til å svare. Det kan hjelpe oss med det politiske arbeidet både sentralt og lokalt, sier FOs Hanne Glemmestad.
Hanne Glemmestad oppfordrer alle FO-medlemmer til å svare på spørreundersøkelsene som kommer i løpet av våren. Resultatene betyr mye for det politiske påvirkningsarbeidet, sier hun.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
FOs landsstyre har bestemt at forbundet skal ha et forskningsfond. Foreløpig består det av to millioner kroner. Disse pengene er fra overskuddet i 2020, da mye planlagt aktivitet ble avlyst på grunn av pandemien. I fortsettelsen skal det vurderes overføring fra fondet hver gang et regnskapsår avsluttes.
– Vi ser at vi får bedre politisk gjennomslag når vi produserer materiell som underbygger situasjons- og problembeskrivelser. Vi trenger bedre kunnskapsgrunnlag på flere områder, sier Hanne Glemmestad, som sitter i FOs politiske ledelse.
Får oppmerksomhet
Glemmestad viser til Fafo-rapporten FO fikk gjennomført om vold og trusler, og samarbeid med forskere for å tallfeste mangelen på vernepleiere.
– Problemene er ikke løst, men vi har fått oppmerksomhet rundt dem. Tall og analyser gir oss oppmerksomhet. Politikk er langsiktig, og ting skjer ikke i morgen. Men på disse områdene har vi et grunnlag for å jobbe videre. Dette er også nyttig for lokalt tillitsvalgte, sier Glemmestad.
Hun mener forskningsfondet vil gi FO et handlingsrom til å gå inn i prosjekter som det ellers ikke var satt av midler til i budsjettet.
Hva skjer med sosialfaget?
I første omgang er FO involvert i tre større prosjekter. Det ene er det såkalte SOSFAG-prosjektet i regi av Nord Universitet. På oppdrag fra FO skal forskere undersøke hvilken plass og status de sosialfaglige profesjonene har i ulike velferdstjenester. Bakgrunnen er at forbundet får bekymringsmeldinger fra sine medlemmer om at det blir færre sosialarbeidere i Nav og at helsefaglige perspektiver forskyver de sosialfaglige i rusomsorgen.
– Vi hører stadig at våre medlemmer er bekymret, men vi har ikke godt nok tallmateriale på dette. Vi trenger å vite mer om hva som skjer og hva som er årsaken. Er det politiske styringssignaler eller er det at fagforståelsen heller mer i retning av individforklarende modeller, forklarer Glemmestad.
I forbindelse med denne forskningen vil det sendes ut en spørreundersøkelse til alle FOs medlemmer. I tillegg blir det såkalte fokusgruppeintervjuer på de store fagområdene.
Resultatene skal presenteres på FO-dagene i november i år.
Barnevern i Norden
Sammen med sine søsterorganisasjoner i Norden er FO involvert i et forskningsprosjekt om arbeidsbetingelsen i barnevernet i de ulike landene. Prosjektet styres fra Universitetet i Gävle, mens Høgskolen i Volda deltar fra Norge.
Glemmestad understreker at det er interessant å framskaffe kunnskap som kan sammenlignes på tvers av landegrensene. Alle FO-medlemmer som jobber i barnevernet vil få tilsendt en spørreundersøkelse, og resultatene av dette prosjektet skal presenteres neste år.
– Barnevernet trenger ikke flere ansatte, det trenger bedre ledere
– Gjenreis sosialpolitikken!
Den tredje og siste undersøkelsen på vei til FO-eres innboks inngår i Sosialpolitikkprosjektet, som FO har bestilt fra Tankesmien Agenda. Det skal gi en analyse av hvordan sosialpolitikken har utviklet seg de siste tiårene.
– Prosjektet skal også gi en analyse av hvordan FO som fagforening og profesjonsforbund kan bidra til å gjenreise den sektorovergripende sosialpolitikken som handler om å bygge mennesker og samfunn, sier Glemmestad.
– Dere er ikke redde for at medlemmene synes det blir for mange undersøkelser i løpet av kort tid?
– Jo, vi er litt redde for det. Derfor er jeg veldig opptatt av å forklare hvorfor vi gjør dette. Jeg håper flest mulig tenker at dette øker kunnskapsnivået om saker som er viktige for dem, og at det igjen kan hjelpe oss med å få gjennomslag politisk. Jeg håper folk tar seg tid til det. Her må vi hjelpe hverandre, oppfordrer Glemmestad.
Fikk du med deg disse sakene?
Abdi Ibrahim mot Norge: Dette betyr den siste EMD-dommen for barnevernet
Flere saker
BRUDD: LO Stat-leder Elisabeth Steen ble ikke enig med staten i forhandlingene, og statsoppgjøret går for deres del til mekling.
Ole Palmstrøm
Statsoppgjøret: LO Stat går til mekling. De tre andre enige med staten
BLE IKKE ENIGE I FORHANDLINGENE: – Kommunesektoren er avhengig av hele laget av ansatte. Derfor har vi vært tydelig i vårt krav om at de også skal sikres økt kjøpekraft i årets oppgjør, sier Mette Nord.
Alf Ragnar Olsen
Brudd i kommuneoppgjøret. Fare for storstreik
Lisbeth Norshus fra FO Oslo er fornøyd.
Hanna Skotheim
Minst 20.100 kroner mer til ansatte i Oslo kommune
Marit Isaksen skal lede FOs delegasjon på LO-kongressen neste uke.
Hanna Skotheim
Jørn Eggum trekker seg: – Et klokt valg, mener FO
FOs Katrine Haugland Martinsen forteller at hun har et sterkt engasjement for fagbevegelsen og de samfunnspolitiske områdene.
Jan-Erik Østlie
Kathrine kan bli første sosionom i LO-ledelsen
Colourbox