Oda har sommerjobb i barnevernet: – Har fått flere aha-opplevelser
Barnevernstudent Oda Gravdal Ulriksen har fått større forståelse for barnevernstjenesten etter å ha sett den fra innsida.
Oda Gravdal Ulriksen er godt i gang med sommerjobben i Midt-Agder barnevernstjeneste.
Rebekka Johannessen Litland
Saken oppsummert
hanna@lomedia.no
Oda Gravdal Ulriksen (27) jobbet i barnevernet allerede før hun begynte på en integrert femårig master i barnevern ved Universitetet i Agder (UiA).
Det var jobben på en barnevernsinstitusjon som gjorde at hun valgte utdanningen. I løpet av studietiden, har hun prøvd seg i en jobb på Stavanger akuttsenter og en omsorgsinstitusjon på Sørlandet.
Denne våren har hun hatt praksis i Midt-Agder barnevernstjeneste. Nå har hun også fått sommerjobb der.
– Det er lurt å ha relevant sommerjobb. Det kommer deg til gode på studiene fordi det du leser om får du testet ut i praksis, sier Ulriksen.
Hun oppfordrer alle studenter til å være åpne for mulighetene de får, være uredde og takke ja.
– Vær på i praksisperioden, vis at du er villig til å lære og still spørsmål. Det vil åpne flere dører, sier Ulriksen som er leder for FO-studentene.
Rebekka Johannessen Litland
Viktig med livserfaring
Hun var 25 år da hun begynte på studiene. Hun er positiv til at andre går direkte fra videregående til høyere utdanning, men for henne var det viktig med ulike erfaringer før hun ble student.
Før Ulriksen fikk jobb på institusjon, jobbet hun flere år på restaurant.
– Der jobber du også med mennesker og du må stå i at gjester ikke er fornøyde. Du kan få en del kritikk og stå i en del ubehag.
Ulriksen tenker at all jobberfaring, uavhengig av hva det er, er viktig fordi det gir livserfaring.
– Det er mye snakk om at vårt fagfelt er krevende. Jeg tror jeg hadde kjent annerledes på det hvis jeg nå var 22 år og ikke 27.
Forstår barnevernstjenesten bedre
Ulriksen har fått seg flere aha-opplevelser i barnevernstjenesten etter at hun kom fra institusjonsjobben.
– Når du får den innsikten fra innsiden, får du en større forståelse for jobben de gjør i barnevernstjenesten.
Da Ulriksen jobbet på institusjon kunne hun oppleve at hun ikke fikk tak i saksbehandlere når en ungdom hadde et behov de måtte ta seg av.
– Nå forstår jeg det bedre at saksbehandlere ikke alltid kan svare fordi det er andre ting som haster mer for dem og fordi de hele tiden står i et tidspress, sier 27-åringen.
Opplæring og veiledning
Selv om Ulriksen holder alle mulighetene åpne for hvor hun skal jobbe etter studiene, er hun ikke fremmed for at det kan bli barnevernstjenesten.
Hun lar seg ikke skremme av at for eksempel 20 prosent av ansatte i barnevernstjenestene og ved institusjonene sier at de vil lete etter en ny jobb i løpet av året.
Det går fram av Barnevernsbarometeret, som er en årlig spørreundersøkelse til ansatte og ledere i det kommunale barnevernet og barnevernsinstitusjonene på oppdrag fra Barne-, ungdoms- og familiedirektoratet (Bufdir).
Ulriksen tror flere ser etter nye jobber fordi de føler seg utilstrekkelige. Derfor mener hun det er viktig at unge og nyutdannede får god opplæring og veiledning fra start. Det er også viktig at det er rom for å stille spørsmål og at det er hjelp å få, mener hun.
– Det tærer på hvis man hele tiden føler seg bakpå og ikke får gjennomført det man skal.
I barnevernstjenesten står man ofte alene i saker sammenlignet på en institusjon hvor de ansatte er mye sammen. Ulriksen tenker derfor det er viktig å ha kolleger man kan sparre med. Det opplever Ulriksen at hun har der hun er nå.
– Jeg har også kolleger som møter meg med et smil. Vi står i krevende situasjoner, men jeg opplever at alle er opptatt av å hjelpe hverandre.
Lærer begge veier
Uansett om barnevernstjenesten Ulriksen jobber i nå blir hennes framtidige arbeidsplass eller ikke, så vil 27-åringen gi et godt inntrykk.
Hun råder for eksempel andre til å hive seg med i diskusjonen når de drøfter saker på jobb.
– Jeg har ikke blitt arrestert på noe, men heller erfart at de andre synes det er fint at saker belyses fra flere sider. Jeg har også kjent på at det ikke bare er jeg som kan lære ting, men at de også kan lære noe av meg.
Flere saker
Vivian Nøstdahl jobbet som leder i en barnehage før hun ble miljøterapeut ved Stigeråsen skole. Hun har nå vært der i 14 år.
Hanna Skotheim
Vivian er den eneste miljøterapeuten på skolen: – Føler meg ikke alene
Høgskolelektor Liv Heidi Koppang leser høyt for studentene. Marthe Østerhaug liker å lytte med lukkede øyne.
Simen Aker Grimsrud
Familieterapeuter har skjønnlitteratur på timeplanen
Synne Kanestrøm har tatt over hovedtillitsvervet etter at Sissel Viken døde brått.
Hanna Skotheim
Kollega døde brått: – Det er så mange ting jeg har lyst til å spørre om
– Senteret er et kjempeviktig tilbud for de mest sårbare barna i regionen, sier sosionom Ingrid Mæland. Hun mister jobben når senteret legges ned.
Simen Aker Grimsrud
Sosionom Ingrid og kollegene mister jobben
Brus og energidrikk har tatt over for kaffe blant særlig yngre arbeidstakere. Men skammer seg over at de drikker for mye i løpet av en arbeidsdag.
Hanna Skotheim
Hva heller du i deg for å holde ut på jobb?
Jeg tenkte at en mastergrad ville gi meg høyere lønn så jeg kanskje kunne kjøpe et sted å bo for meg og barna, sier Tonje Blomberg Møller. Nå frykter hun at det ikke vil skje.
Simen Aker Grimsrud

