Oslo kommune brøt loven
I nye rapporter knytta til drapet på Tamima Nibras Juhar (34), kommer det fram at kommunen brøt barnevernsloven.
Det er varslet en rekke tiltak fra byrådet, etter at Oslo kommune brøt loven i forbindelse med drapet på Tamima Nibras Juhar.
Frode Rønning
Saken oppsummert
vaktsjef@ntb.no
– Rapportene vi har bestilt og nå fått presentert peker på alvorlige forhold. Byrådet kommer til å følge opp anbefalingene tett, sier Julianne Ferskaug, byråd for sosiale tjenester, ifølge VG.
Julianne Ferskhaug, byråd for sosiale tjenester.
Hanna Skotheim
Torsdag kom to rapporter som handlet om drapet på Tamima Nibras Juhar.
I rapportene kommer det fram at Oslo kommune brøt barnevernsloven i sin håndtering av barnevernssaken knytta til drapet.
Ville spre frykt
Hun ble drept natt til søndag 24. august mens hun var alene på jobb på botreningstiltaket på Kampen i Oslo.
En av beboerne var en 18-åring som tidligere hadde kommet med trusler.
Han er siktet for drap og terror, og har i avhør forklart at drapet var politisk motivert og at han ønsket å spre frykt i samfunnet.
Fra før er det kjent at PST først ble varslet i februar i 2024. Ved to anledninger ble det vurdert at gutten utgjorde en lav trussel.
PST ble varslet for tredje gang i april.
Flere alvorlige forhold
I lys av rapportene varsler byrådet en rekke tiltak:
– Vi styrker arbeidet i førstelinjen i barnevernet og kommunens anskaffelsespraksis, i tillegg til en rekke andre tiltak, sier byråd Ferskaug.
Revisjonsselskapet KPMGs gjennomgang peker på flere alvorlige forhold i barnevernstjenesten i bydel Bjerkes oppfølging. Det pekes på manglende helhetsvurderinger og dokumentasjon.
Rapporten viser også til at ungdommens rett til å medvirke i sin egen sak ikke kan dokumenteres. Dette vurderes som brudd på barnevernsloven.
Les mer: Sosionomen kjørte 40 mil for å hedre Tamima: – Det er som å miste en lillesøster
Var sønn av eier
Kommunens internrevisjon har i sin gjennomgang vurdert habilitetsspørsmål og anskaffelsesprosesser i bydelen.
Rapporten viser at habilitetsspørsmålet knyttet til den tidligere konstituerte bydelsdirektøren ikke ble håndtert riktig.
Direktøren var sønn av eieren til selskapet som drev barnevernstiltaket.
Funnene i rapporten gir ikke grunnlag for å tro at relasjonen som utløste habilitetsspørsmålet, påvirket kjøp av tjenester fra Gemt AS, som drev botreningstiltaket der drapet skjedde.
Det er imidlertid klart at anskaffelsesprosessen ikke fulgte grunnleggende krav og at anskaffelseskompetansen i bydelen var for svak.
Byrådet setter nå av midler til tiltak som skal sikre styrket internkontroll og høyere juridisk og barnevernsfaglig kvalitet.
Flere tilsyn viser lovbrudd
Statsforvalteren har tidligere gjennomført et eget tilsyn og konkludert med fire alvorlige brudd på barnevernsloven i saken.
I en rapport som ble lagt fram i november i fjor, kom også Arbeidstilsynet med flengende kritikk av Gemt.
Drapet på Kampen: Tamimas arbeidsgiver får sterk kritikk
Flere saker
Barnevernspedagog Tommy Husebye mener arbeidet med integrering må tas mer på alvor.
Aslak Bodahl
Tommy kjemper for flyktningbarna: – Vi er altfor naive
Vivian Nøstdahl jobbet som leder i en barnehage før hun ble miljøterapeut ved Stigeråsen skole. Hun har nå vært der i 14 år.
Hanna Skotheim
Vivian er den eneste miljøterapeuten på skolen: – Føler meg ikke alene
Høgskolelektor Liv Heidi Koppang leser høyt for studentene. Marthe Østerhaug liker å lytte med lukkede øyne.
Simen Aker Grimsrud
Familieterapeuter har skjønnlitteratur på timeplanen
Synne Kanestrøm har tatt over hovedtillitsvervet etter at Sissel Viken døde brått.
Hanna Skotheim
Kollega døde brått: – Det er så mange ting jeg har lyst til å spørre om
– Senteret er et kjempeviktig tilbud for de mest sårbare barna i regionen, sier sosionom Ingrid Mæland. Hun mister jobben når senteret legges ned.
Simen Aker Grimsrud
Sosionom Ingrid og kollegene mister jobben
Brus og energidrikk har tatt over for kaffe blant særlig yngre arbeidstakere. Men skammer seg over at de drikker for mye i løpet av en arbeidsdag.
Hanna Skotheim

