Lønnsoppgjøret i helseforetakene: – Vi kommer ikke til å gå stille i gangene i dette oppgjøret
I dag starter forhandlingene for blant andre deg som jobber på sykehus. Fristen for å komme til enighet er i morgen.
Marit Selfors Isaksen sier at FO skal jobbe knallhardt for at medlemmene får lønna de fortjener.
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
Etter tøffe og lange forhandlinger ble partene i frontfagsoppgjøret, lønnsoppgjøret i den konkurranseutsatte industrien, enige om en lønnsvekst på 1,7 prosent i år. Det setter den økonomiske ramma for resten av tariffoppgjørene denne høsten.
Avverget streik i industrien – dette betyr det for lønna til helse- og sosialarbeidere
– Skal jobbe knallhardt
I dag startet forhandlingene i Spekter-området. Disse lønnsforhandlingene gjelder deg som jobber i helseforetakene, for eksempel på sykehus, og andre virksomheter som er medlem i Spekter. Dette lønnsoppgjøret består av en A-del som er felles for alle Spekters virksomheter og en B-del som er lokale forhandlinger på de ulike virksomhetene.
– FOs overordnede krav i de sentrale A-forhandlingene er økt kjøpekraft, likelønn og uttelling for kompetanse, sier Marit S. Isaksen i Fellesorganisasjonens (FO) ledelse i en pressemelding.
Videre sier hun at det ikke er grunn til å forvente en lønnsfest i dette oppgjøret. Hvis Spekter følger lønnsveksten i industrien, vil medlemmene ende opp med en reallønnsvekst på 0,3 prosent. Enkelt forklart det betyr det at du får 0,3 prosent mer å rutte med i år.
– Men vi skal jobbe knallhardt for at våre medlemmer, mange av dem i samfunnskritiske funksjoner, skal få lønn som fortjent. Vi ser den jobben dere gjør, og kommer ikke til å stille i gangene i dette oppgjøret. Vi skal stå på krava, sier Selfors Isaksen.
Tror ikke på uenigheter rundt økonomi
FO er en del av LO Stat, som også består av andre LO-forbund som organiserer ansatte i staten. LO Stats forhandlingsleder Lise Olsen sier at hun er optimistisk.
– Vi har fått litt mer enn vi trodde på før årets oppgjør startet. I tillegg har vi et noe lavere overheng enn frontfaget, så vi har noe å gå på.
Overheng vil si den delen av lønnsøkningen som ble avtalt i fjorårets oppgjør, som de ansatte først får full uttelling for i år.
Anne-Kari Bratten, leder av arbeidsgiverforeningen Spekter, tror ikke økonomien vil by på store uenigheter i forhandlingene.
– Det er det jammen ikke mange andre land i verden som får til. En gjennomsnittlig kjøpekraftforbedring på 0,3 prosent hadde jeg ikke trodd på for noen måneder siden, sier Bratten.
Fristen for å bli enige i årets oppgjør er allerede i morgen. Skulle partene ikke komme til enighet, går oppgjøret til mekling hos riksmekleren.
Flere saker
Elle melle deg fortelle... Tre pensjonerte sosionomer er med i ei gruppe som skriver dikt og historier til hverandre. Fra venstre: Catharina Selmer, Ellen Tronsmo, Eli Hindenes.
Hanna Skotheim
– Vi har tusen historier
Hanna Skotheim
Vilja jobber i en av landets mest utskjelte tjenester: – Jeg vil framsnakke Nav
Det sto mellom juss og barnevern. Nå studerer Oda begge deler.
Simen Aker Grimsrud
Hun drømmer om å sitte i regjering, men først skal hun krangle litt med høyresiden på TikTok
Ine Vedeld opplever ofte diskriminering på grunn av sin funksjonshemming. Da kan hun føle seg dum og til bry.
Morten Rakke
Ine fikk mange reaksjoner da hun kritiserte A-laget: – Jeg ville få folk til å tenke
– Blir det sånn at lønna i Oslo blir stående stille til vi blir tatt igjen av KS, vil det nok skape mange sterke reaksjoner blant ansatte, sier FO Oslos leder Lisbeth Norshus.
Hanna Skotheim
Ansatte frykter lavere lønn: – Det vil i så fall være ekstremt uheldig
Lene Strand-Langbakk, Håkon Alnes, Anne Louise Wennersberg og Wenche Mora skal være med å foreslå kutt i psykiatrien.
Anne M. Odland

