Lars Gule:
– Radikalisering er et dårlig begrep
Kriminalomsorgen spiller en viktig rolle for rehabilitere innsatte som er ekstreme islamister eller høyreekstreme, mener Lars Gule, forsker og ekspert på ekstremisme.
PÅ SUNDVOLDEN: Lars Gule, forsker og ekspert på ekstremisme
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
katharina@lomedia.no
– Når vi snakker om Den islamske stat og bruker begrepet en radikal islamsk gruppe er det lite passende, merkelig og upresist. Det er opplagt at de er ekstreme, sier Lars Gule, førsteamanuensis ved Høgskolen i Oslo og Akershus noen dager før han går på talerstolen på denne ukas Kriminalpolitisk konferanse på Sundvollen i regi av FO, LO og NFF.
Gule ønsker å bidra til begrepsoppklaring.
• – Alarmerende kutt i kriminalomsorgen
– Ekstremisme er et relasjonelt begrep
Gule understreker at ekstremisme kan forstås på mange måter. Ikke alle dagligdagse tilnærming er like relevante å bruke.
– Ekstremisme er et relasjonelt begrep. Det ekstreme er ekstremt i forhold til noe, et sentrum. Hvis ikke vi vet hva midtpunktet er blir det tilfeldig, subjektivt og relativt hva vi kaller ekstremt. Da kan vi heller ikke forstå og forebygge dette fenomenet.
• Domfelte mener ansatte har for lite kunnskap om radikalisering
To former for ekstremisme
Lars Gule understreker at det fins to hovedtyper ekstremisme. "Beskrivende ekstremisme" handler om vår oppfatning av virkeligheten. "Normative ekstremisme" handler om ulike moralske, etiske, politiske og juridiske normer og avvik fra godt omforente og begrunnede normer som menneskerettigheter og demokrati.
– Det er derfor ekstrem islamisme, rasisme, antisemittisme, islamofobi og stalinisme er normative ekstreme posisjoner og ideologier.
Må jobbe systematisk med innsatte
Gule håper hans bidrag på konferansen kan være nyttig for ansatte i kriminalomsorgen.
– Kriminalomsorgen kan ha en viktig rolle i å rehabilitere innsatte som er ekstreme. Hvis folk har fått en sjanse til å utvikle seg til ekstremister før de kom i fengsel, vil de fortsatt være det når de slipper ut - dersom en ikke jobber systematisk med dem, sier Lars Gule.
Kriminalpolitisk konferanse 2016
Sundvolden, 10. - 11. mars
Fokus på ekstremisme
Se også: Hele programmet
Flere saker
– Økt kjøpekraft er det viktigste for oss, sier Marit Isaksen.
Simen Aker Grimsrud
Nå starter lønnsoppgjøret på en av landets største arbeidsplasser. Dette krever FO
Barnevernspedagog Erlend Tønnesen vil hjelpe unge med å ta gode valg.
Simen Aker Grimsrud
Advarer om pengebruk blant ungdom: – Vi må våkne
Unnur Bjørk Gunnarsdottir merker at ting har blitt dyrere de siste årene.
Privat
Vernepleier Unnur håper hun får mer å rutte med
Marianne Solberg krever reallønnsvekst og uttelling for kompetanse.
Hanna Skotheim
FO-lederen krever at du får betalt for kompetansen din
Vernepleier Hilde Nina Osen og lærer Sondre Setrom er fornøyde med å jobbe på skolen i landet med flest miljøterapeuter.
Simen Aker Grimsrud
Lærer Sondre klarer seg ikke uten miljøterapeuten: – Hun har en veldig fin måte å se elevene på
Hege Nilssen går fra Bufdir til Nav.
Hanna Skotheim
Bufdir-sjef Hege Nilssen blir ny Nav-direktør
Kriminalpolitisk konferanse 2016
Sundvolden, 10. - 11. mars
Fokus på ekstremisme
Se også: Hele programmet

