Venstre vil ha bedre utdanning til barnevern
Nestleder Terje Breivik har fremmet et forslag om femårig utdanning til barnevern for Stortinget.
ØNSKER GULLSTANDARD: Også i barnevernet må det være krav om de ansattes kompetanse, mener Venstres nestleder Terje Breivik.
Scanpix
Saken oppsummert
mia.paulsen@lomedia.no
Terje Breivik som også er barne- og familiepolitisk talsperson i Venstre, ønsker også gode overgangsordninger fra utdanning og inn i barnevernet. Han ønsker i første omgang å få i gang et forsøksprosjekt med tanke på å utvikle en femårig barnevernsutdanning.
– Det bør være kompetansekrav i barnevernet, og en slik utdanning kan understøtte det, sier Breivik.
Bør ha det som lærerne
I dag er det ikke krav om kompetanse til de som skal ansettes i barnevernet. I prinsippet kan hvem som helst jobbe i det kommunale barnevernet. Breivik viser til læreryrket, hvor det stilles konkrete utdanningskrav og krav om etterutdanning.
– Kompetansekrav har vært et ønske fra flere, blant annet FO. Jeg forstår ikke hvorfor man ikke ønsker å satse på barnevernet ved å stille krav om kompetanse hos dem som jobber der, de har jo en av de meste utfordrende stillingene i landet sier Breivik.
Venstre fikk opp prisen
Han påpeker at Venstre for to år siden fikk endret kostnadsvurderingen av barnevernspedagogstudiet og fikk flyttet det opp fra kategori F til E. Det betyr at man kan bruke mer ressurser på å bygge opp praktisk kompetanse.
– Vi fikk ikke med sosionomutdanningen over i kategori E, men vi ønsker det samme for den, sier Breivik.
Han mener at et femårig utdanningsløp vil være en anerkjennelse av at de som jobber i barnevernet må være høyt kvalifiserte.
Konsekvenser for lønna
– Og de må få lønn etter kvalifikasjoner, som i skolen. I barnevernet får du ikke mer lønn selv om du har en mastergrad, slik lærerne får. Vi trenger tydelige insentiver til at folk blir værende i barnevernet. En turnover på en av tre hvert år er skremmende. Hva sier det om tjenestene?
Tvilende til bemanningsnormer
FO har også ønsket seg bemanningsnormer i det kommunale barnevernet. Venstre stiller seg mer tvilende til det.
– Barnevern er så mangfoldig. Du kan ha 14 tunge saker, og det er for mye til å gjøre en god jobb. I andre tilfeller er sakene mindre krevende, og flere enn 14 saker er kanskje forsvarlig. Normer er derfor ikke uproblematisk. Kvalifikasjonskrav til de som jobber i barnevernet og kvalitetskrav til tjenestenes innhold er viktigere enn bemanningskrav, sier Breivik.
Venstres landsmøte i helga vedtok en omfattende uttalelse om barn og oppvekstvilkår som også omfattet 27 punkter om barnevernet. Ett av punktene handler om bemanning og riktig kompetanse i barneverntjenestene.
Flere saker
Sissel Viken brant for fagbevegelsen og hadde flere verv i FO.
Hanna Skotheim
Sissel Viken er død: – Et ufattelig tap for oss i FO Møre og Romsdal
Rikke Simonsen sluttet i jobben på barnevernsinstitusjon i fjor. I år skal hun feire jul med familien.
Erling Slyngstad-Hægeland
Rikke feiret jul på institusjon som ungdom. Nå jobber hun «alltid» på julaften
Gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget Tamima på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Vedtatt pålegg mot arbeidsgiveren etter Kampen-drapet
Elin Dingstad, Pia Frog Mandt og Joakim Næss diskuterer hvordan litteratur gjør dem til bedre fagpersoner.
Hanna Skotheim
Familieterapeutene: – Vi blir bedre fagpersoner av å lese romaner
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim

