Utdanninga i vernepleie reddet i Namsos
De 9,5 årsverkene på studiet i vernepleie blir værende i Namsos. Det er en seier med bismak, mener FO-tillitsvalgt Oddbjørn Johansen.
Tillitsvalgt for FO-erne ved Nord universitet Oddbjørn Johansen er lettet over at vernepleierne fortsatt skal utdannes i Namsos.
Pål Morten Skaret/Namdalsavisa
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
Nord universitet vedtok onsdag å beholde utdanningene til vernepleie og sykepleie i Namsos.
– Vi er glade styret tok til vettet og for at vi får beholde fagmiljøet her sier FO-tillitsvalgt Oddbjørn Johansen.
Nå kan de planlegge neste studieår i ro og fred.
– Men det er ingen grunn til å feire når opptil 130 ansatte ved universitetet må flytte på seg som følge av omstruktureringa, sier Johansen, som arbeider som dosent ved Fakultet for sykepleie og helsevitenskap i Namsos.
Ledelsen ved Nord Universitet innstilte i vår på å flytte utdanningene i Namsos til Levanger 12 mil unna. Det ville i så fall utradert fagmiljøene, ifølge Johansen. Det ville vært uaktuelt å pendle 24 mil daglig.
Sentraliserer
Omstillingen rammer likevel Nesna, som mister en 100 år gammel lærerutdanning. Også campus Sandnessjøen legges ned. De har til nå utdannet sykepleiere og pedagoger.
Utdanningsminister Iselin Nybø (V) som tidligere har kritisert planene, sier til Trønder-Avisa at hun ikke kommer til å overprøve vedtaket.
Nord universitet oppstod i 2016 da Høgskolen i Nesna, Høgskolen Nord-Trøndelag og Universitetet i Nordland fusjonerte. Nord universitet bestod fram til onsdag av ni studiesteder, nå blir det sju.
– Nord universitet har glemt samfunnsoppdraget
Oddbjørn Johansen mener universitetet ser seg blind på fordelene med å samle større fagmiljøer og spare driftutgifter.
– Ledelsen ser ut til å ha glemt samfunnsoppdraget. Vi skal utdanne fagfolk til distriktene, både innen offentlig sektor og lokalt næringsliv. Folk har en lei tendens til å bosette seg i nærheten av der de har studert. Dette ser styret ut til å ha glemt.
Rektor Hanne Solheim Hansen kommenterer i en e-post til Fontene: «Det som ble besluttet i styremøtet i går er at vi skal være til stede i alle regionene og at vi skal sikre flere kandidater innen sykepleie og lærerutdanning i alle de fem regionene.»
Sikrer bosetting
Ifølge Oddbjørn Johansen har de mindre studiestedene i Nord-Trøndelag og oppover Helgeland bidratt sterkt til at så mange godt utdanna folk er bosatt i regionen. Det er utdanninger folk tar mens de er i en etableringsfase, og mens de jobber i tjenesten de utdanner seg til. Det kan ifølge Johansen skade rekrutteringen til helse- og omsorgstjenestene hvis det lokale utdanningstilbudet forsvinner.
Uenige om fakta
Ledelsen begrunnet flytteplanene fra Namsos med høyt frafall av studenter og lav kvalitet på søkerne. Men Oddbjørn Johansen og kollegene hans har hele tiden ment at faktagrunnlaget ikke stemte: De har uteksaminert kandidater i overkant av produksjonsmålet, og søkerne til vernepleie har ligget på linje med øvrige utdanninger til sosialt arbeid, barnevern og vernepleie i Nord universitet.
Flere saker
Erlend Tønnesen er utdannet barnevernspedagog og er klubbleder på Stikkontakten Gamingsenter. Der har han nok å henge fingrene i.
Hanna Skotheim
Erlend er på jobb hele tida: – Jeg har fritidsklubben i lomma
– De kan legge igjen så mye penger de vil, men det må sikres i praksis. Det er Anette Wagles dom over statsbudsjettet som ble lagt fram onsdag.
Hanna Skotheim
172 millioner til unge uten jobb: – Pengene må gå til dem som følger dem opp
Ole Tommy Meland er hovedtillitsvalgt i Asker. Kommunen har vært gjennom flere kuttrunder de siste årene.
Hanna Skotheim
Kritisk til kommuneøkonomien: – Redd velferdsstaten forvitrer
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) legger onsdag fram statsbudsjettet for 2026.
Jonas Sandboe
Vil gi mindre sosialhjelp til familier som mottar barnetrygd
FO-leder Marianne Solberg er skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år.
Hanna Skotheim
FO-lederen skuffet over regjeringen: – Dessverre ikke et budsjett for forebygging
Truls Wiberg er vernepleier, ansatt i barnevernstjenesten i Bærum.
Anne M. Odland