Arbeidsavklaringspenger:
Regjeringen bevilger 105 millioner kroner til å løse AAP-problemene
Strengere regler for arbeidsavklaringspenger (AAP) har skapt debatt. Nå bevilges 105 millioner kroner til avbøtende tiltak.
Anniken Hauglie (H) bøter på kommunenes økte utgifter til sosialhjelp som følge av innstrammingen i arbeidsavklaringspenger (AAP).
Jan Richard Kjelstrup / ASD
Saken oppsummert
Det skriver Dagbladet, som har fått innblikk i endringene som legges fram i revidert nasjonalbudsjett tirsdag.
– Noe av den sterkeste kritikken har gått ut på at mange har mistet ytelsen før Nav har fått behandlet søknaden om videreføring. Derfor gir vi 15 millioner kroner ekstra til økt saksbehandlingskapasitet i Nav i revidert nasjonalbudsjett, sier statsråden for Arbeids- og sosialdepartementet, Anniken Hauglie (H), til avisen.
• Vold og trusler mot ansatte er mer utbredt i skolen enn i helse- og sosialsektoren
• Vernepleie øker mest blant helsefagene
Mer til kommunene
Regelinnstrammingen har ført til at flere blir skjøvet over på økonomisk sosialhjelp. Mens arbeidsavklaringspenger er en trygdeytelse finansiert av staten, utbetaltes sosialhjelp av kommunene.
90 millioner kroner skal ifølge Hauglie gå til kompensasjon for kommunenes økte utgifter som følge av AAP-endringene. Bevilgningen blir derimot ikke øremerket.
Nav har tidligere anslått at kommunene har fått 170 millioner kroner i økte utgifter til sosialhjelp.
• #heierna møtte barneminister Ropstad: – Hvis du øremerker penger til barnevernet, vil du bli hyllet
Nedgang i utbetalinger
Fra årsskiftet 2018 ble regelverket for å få innvilget AAP strammet inn. Blant annet ble ordinær periode med AAP redusert fra fire til tre år, og det ble innført en toårsgrense på hvor lenge man kan få AAP utover ordinær stønadsperiode. I tillegg stilles strengere krav til redusert arbeidsevne som følge av sykdom eller skade.
Målet med endringene var å få flere mottakere av AAP tilbake i jobb raskere.
I 2018 ble det utbetalt 32,1 milliarder kroner i arbeidsavklaringspenger. Det var en nedgang på 5 prosent fra året før.
Fikk du med deg denne? • Da «Ole» (16) ikke kunne bo hjemme, fikk han selv velge institusjon
Flere saker
Barne- og familieminister Lene Vågslid (Ap).
Anne M. Odland
Vågslid åpner institusjon for barn som begår kriminalitet
Hanna Skotheim
Julie fra A-laget fikk høre at hun så helt normal ut: – Det er noe av det fineste jeg har hørt
På Oslo Krisesenter jobber seks av de ansatte bare med barna som kommer med sin mor eller far.
Hanna Skotheim
– Noen sier at tiden på krisesenter er den beste de har hatt, og det er jo litt trist
Problemene i tildelingsprosessen gir en fare for at flere ideelle aktører må legge ned. Bildet er fra en demonstrasjon i november i fjor.
Hanna Skotheim
Åtte rusbehandlingsaktører går til sak mot Helse sør-øst
Hvis du skal ta en pause fra arbeidsdagen, anbefales det å gjøre noe fysisk aktivt.
Arek Adeoye/Unsplash
Tar du flere pauser i løpet av en arbeidsdag?
Solveig Bergman har ledet arbeidet med en rapport om krisesentrenes rolle i arbeidet mot vold.
Hanna Skotheim