Menn får over en fjerdedel mer i alderspensjon enn kvinner
Men kvinner får mer utbetalt i alderspensjon enn tidligere, viser nye tall fra Nav.
colourbox.com
Saken oppsummert
For ti år siden fikk menn 38 prosent høyere alderspensjon enn kvinner. Nå får mennene utbetalt 27 prosent mer i pensjon.
I aldersgruppen 67–69 år er forskjellen mellom menn og kvinner blitt 25 prosentpoeng lavere på ti år. Blant de eldre pensjonistene er det derimot mindre endring.
• Julia (29) fyrer seg opp for likelønn: – Skal man vente på tariffoppgjørene, venter man forgjeves
– Forskjellen mellom kjønnene kommer i stor grad av at kvinner har hatt lavere lønn og vært mindre yrkesaktive. I yngre kull har flere kvinner tjent mer til alderspensjon, sier seksjonssjef Ole Christian Lien i Nav.
Færre nye pensjonister
61.700 personer ble registrert som nye alderspensjonister i 2018. Det er 2 prosent færre enn i 2017. Nav venter likevel at antallet alderspensjonister kommer til øke i en god del år framover.
• Foran lønnsoppgjøret: Industriarbeidere langer ut mot helse og sosialansatte
Ved utgangen av desember 2018 fikk 937.400 personer alderspensjon. Navs prognoser viser at tallet på alderspensjonister vil passere 1 million i 2021.
Høy prisvekst
Utbetalingene til alderspensjonister er satt opp med 5.300 kroner fra 2017 til 2018, noe som er en økning på 2,3 prosent.
Realverdien av den gjennomsnittlige alderspensjonen har imidlertid gått ned 0,5 prosent dersom man tar hensyn til prisutviklingen.
– Rekordhøye strømpriser og økte drivstoffpriser som følge av en høyere oljepris har gitt høyere prisvekst enn forventet i 2018, sier Lien.
Det er ventet høyere lønnsvekst de neste årene, og dermed vil det trolig bli en bedre utvikling i alderspensjonen de neste årene, ifølge Lien.
Flere saker
Målet vårt er å sikre at ansatte i risikoutsatte yrker og helsesektoren lettere får godkjent skader som oppstår i arbeid, sier Henriette Jevnaker.
Martin Guttormsen Slørdal
Nå kan flere få erstatning for skader på jobb: – Enormt gledelig
Ida Rise var en av sju ansatte som sa opp jobben i Stendi Midt i 2021.
Trond Haugan
Ida ble forsøkt kvalt – fikk ikke dra hjem
LO Stat-leder Elisabeth Steen Onshus er glad for at medlemmene har godkjent resultatet fra lønnsoppgjøret.
Kjersti Binh Hegna
Ansatte i staten sier klart ja til årets lønnsoppgjør
Den kriminelle lavalderen i Sverige senkes ikke til 13 år likevel, men kanskje 14?
Kjersti Binh Hegna
Snur om kriminell lavalder: – En seier
Kelly Pullinger var miljøterapeut i Stendi i Trøndelag. Da hun skulle søke yrkesskadeerstatning svarte arbeidsgiver at alle avvik og skademeldinger ble tapt i brann.
Ole Martin Wold
Tidligere ansatte ut mot institusjon: – Jeg fikk kritikk for å ringe politiet
Beboerne som har møtt opp til kamp, følger spent med.
Simen Aker Grimsrud

