JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

FO Trøndelag håper å fortsette solidaritetsarbeidet på Madagaskar

– Det er både rørende og krevende å se hva våre sosialarbeiderkolleger utrettet med lite ressurser i et av verdens fattigste land, sier Karin Bergström, leder i FO Trøndelags internasjonale utvalg.
Gjensidig lærerikt å møte sosialarbeidere på tvers av landegrensene, mener Karin Bergström, her på Madagaskar for å evaluere FO Trøndelags solidaritetsprosjekt.

Gjensidig lærerikt å møte sosialarbeidere på tvers av landegrensene, mener Karin Bergström, her på Madagaskar for å evaluere FO Trøndelags solidaritetsprosjekt.

FO Trøndelag

solfrid.rod@lomedia.no

Karin Bergström og to andre fra FO Trøndelag har nylig vært på Madagaskar for å evaluere solidaritetsprosjektet fylkesavdelingene startet der i 2016. Prosjektet har tre mål: Det skal gi barn fra fattige familier skolegang, hjelpe til med å etablere en sosialarbeiderforening og heve kompetansen blant sosialarbeiderne.

Madagaskar er en republikk i Det indiske hav. Den tidligere franske kolonien har en av verdens minst utviklede økonomier, og sliter med økende fattigdom og politisk uro, ifølge Store norske leksikon.

Landet har to sosialarbeiderutdanninger, en privat katolsk og en på universitetet i hovedstaden.  

Bygger kunnskap

I 2017 ble det stiftet en lokal sosialarbeiderforening i Antsirabe, med støtte fra FO Trøndelag. Det har vært viktig for at sosialarbeidere skal møtes og snakke om jobbene de står i, mener Bergström. De fleste jobber i ulike organisasjoner, men noen er også offentlig ansatt.

Å styrke lokale sosialarbeideres kompetanse er en viktig bit av FOs prosjekt. Årlig holdes det workshops over tre dager med forelesninger, gruppearbeid og diskusjoner. Regionalt ressurssenter om vold, traumatisk stress og selvmordsforebygging Midt (RVTS) har stilt med folk som kan undervise. De har snakket om ulike temaer, men den røde tråden har vært traumer og hvordan sosialarbeidere kan møte mennesker som er traumatiserte.

– En veldig viktig jobb som de har gjort helt gratis. Det betyr enormt mye, sier Bergström.

50 barn på skole

I utgangspunktet er skolegang gratis på Madagaskar, men elevene må betale for noen eksamener. De må også selv sørge for uniform og noe skolemateriell, noe som er utenkelig for mange fattige familier. For 2.000 kroner i måneden bidrar FO Trøndelags prosjektet til at 50 barn får gå på skole. Barna velges ut av sosialkontoret i Antsirabe, den nest største byen i landet. Pengene utbetales etter rapporter fra prosjektarbeidere lokalt.

– Pengene går til blyanter, skolemateriell, noen kjeks. Det er ikke alltid så mye som skal til for å gjøre en stor forskjell, mener Bergström.

Under FO Trøndelags besøk i oktober skrev ordføreren under på at prosjektet skal fortsette i 2023 og 2024. Han inviterte også de 50 barna og deres foreldre til rådhuset for å møte de norske gjestene.

– Det var veldig rørende. Det er utrolig hva sosialarbeidere klarer å utrette i et av verdens fattigste land, med veldig lite ressurser. Det er virkelige et skrikende behov for helse- og sosialarbeidere, sier Bergström.

Her underskrives avtalen om at skoleprosjektet fortsetter i to år til.

Her underskrives avtalen om at skoleprosjektet fortsetter i to år til.

FO Trøndelag

Må finne samarbeidspartner

Det er tradisjon i FO for at fylkesavdelingene drifter solidaritetsprosjekter. I 2021 vedtok landsstyret at forbundet bare skal ha ett prosjekt som de selv har ansvar for; Ghirass barnekultursenter i Betlehem. Alle andre prosjekter skal enten drives sammen med andre organisasjoner eller legges inn under LO. Om dette ikke er mulig, skal de legges ned innen 2027. FO Trøndelag har begynt jakten på samarbeidspartnere, og Bergström håper prosjektet kan sikres også etter 2027.

– Hvorfor skal FO drive prosjekter på Madagaskar og andre land?

– Vi lærer mye om solidaritet i praksis, og vi bidrar med noe som betyr mye for mange. Jeg er så stolt over å være medlem i en fagforening der en prosent av kontingenten går til internasjonal solidaritet. FO er jo et LO-forbund, og LO har alltid vært opptatt av å se utover sin egen navle, sier Bergstöm.

Hun opplever at sosialt arbeid er gjenkjennbart på tvers av landegrensene.

– I likhet med oss møter de også familievold, krenkelse, overgrep og fattigdom. Forskjellen er at vi i Norge har et mottaksapparat for å håndtere dette. På Madagaskar er det svært lite midler. Vi har møtt sosialarbeidere som har gått i flere år uten lønn, forteller Bergstöm.

Flere saker

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Merete Holme er sti­pen­diat i fagseksjon for musikkpedagogikk og musikkterapi ved Norges musikkhøgskole.

Anne Myklebust Odland

Kan musikk hjelpe ungdom som sliter psykisk? Det vil Merete finne ut

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Christine Fredriksen ble valgt til leder i FO Agder i vår. Hun mener lønnen er for lav.

Anne Myklebust Odland

Christine mener egen lederlønn i FO er for lav

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

Skjalg Bøhmer Vold

FO-lederen forsvarer at det ikke blir streik i staten: – Lite sannsynlig å nå fram

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Eirik Dahl Viggen

LO Stats medlemmer stemte nei til lønnsoppgjøret

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Hanna Skotheim

Fryktet å miste jobbene sine. Nå kan de bli reddet i siste liten: – Jeg tror det ikke før jeg får se det

LO i Trondheim anbefaler medlemmer om å stemme nei til LO Stats anbefalte løsning. I Oslo og i Bergen vil de ikke komme med slike råd.

LO i Trondheim anbefaler medlemmer om å stemme nei til LO Stats anbefalte løsning. I Oslo og i Bergen vil de ikke komme med slike råd.

Roy Ervin Solstad

LO-splittelsen fortsetter inn i skjebneuka: – Folk er skuffet og forbanna