Dysleksi slår ut jentene
Jenter med lese- og skrivevansker havner oftere på trygd enn gutta.
Saken oppsummert
eirik.dahl.viggen@lomedia.no
Unge kvinner med dysleksi faller dårlig ut, ifølge en trøndersk studie. Samfunnsmedisinere ved Norges teknisk naturvitenskapelige universitet plukket ut ti år gamle data om nesten 8500 ungdommer fra Helseundersøkelsen i Nord-Trøndelag. Samtidig hentet de ut opplysninger fra Folketrygden for å se hvem av de 8500 som hadde blitt langtids stønadsmottakere.
Verst for jentene
Et mindretall (8,5 prosent) hadde som tenåringer oppgitt lese- og skrivevansker. Ti år senere opptrer denne gruppa betydelig hyppigere blant trygd og langtidsstønader.
Kvinnene hadde innen ti år etter videregående skole en 20 prosents risiko for å bli langtidsmottakere av sosiale stønader inkludert trygd.
Men bare 13 prosent av unge menn med dysleksi er registrert som langtidsmottakere.
Hvorfor er det verre for kvinner?
Rammer selvbildet
Det er lite sannsynlig at lese- og skrivevanskene i seg selv er årsaken til vanskene med å komme inn på arbeidsmarkedet, uavhengig av kjønn, mener forskerne. Men de opptrer gjerne sammen med atferds- og oppmerksomhetsproblemer og mentale helseproblemer som legger hindre for inntreden i arbeidslivet og kvalifiserer for offentlige stønader.
Hvorfor dysleksi synes å holde kvinner utenfor arbeidslivet i større grad enn menn, har studien ingen forklaring på. Men den spekulerer i om lese- og skrivevansker har større utslag på jenters selvbilde og mentale helse samt valg av utdanning enn hva tilfelle er for guttene. Forskerne spekulerer videre i at gutter ikke så mye lar seg affisere av manglende egne lese- og skriveferdigheter i overgangen fra tenåring til voksen.
Skolen avgjør
Av alle med lese- og skrivevansker som hadde droppet ut av videregående skole, var hele 60 prosent senere registrert som langtids stønadsmottakere. Forskerne anbefaler derfor økt vekt på forebygging i skoletiden. De fant nemlig ut at det å ha fullført videregående skole ser ut til å dempe utslagningseffekten lese- og skrivevanskene har, uavhengig av kjønn.
11 prosent av unge kvinner uten dysleksi ble langtidsmottakere.
8 prosent avt unge menn uten dysleksi ble langtidsmottakere.
Flere saker
– Blir det sånn at lønna i Oslo blir stående stille til vi blir tatt igjen av KS, vil det nok skape mange sterke reaksjoner blant ansatte, sier FO Oslos leder Lisbeth Norshus.
Hanna Skotheim
Ansatte frykter lavere lønn: – Det vil i så fall være ekstremt uheldig
Lene Strand-Langbakk, Håkon Alnes, Anne Louise Wennersberg og Wenche Mora skal være med å foreslå kutt i psykiatrien.
Anne M. Odland
Kutt i psykisk helsehjelp for barn og unge: –Hjertene våre blør
Det nye utdanningsprogrammet for barnefaglig sakkyndige er åpent for barnevernspedagoger. Annika Melinder er studieleder.
Erik Engblad
Ny utdanning åpnes for barnevernspedagoger
Marie Løkken Jacobsen mener miljøterapeuter har en helt annen tid med elevene og kan se hva de trenger. Derfor synes hun det er synd at miljøterapeuter kuttes.
Privat
Marie fikk ikke fortsette som miljøterapeut på skolen. Nå frykter FO at flere vil forsvinne
På SOR-konferansen ble boka presentert av alle forfatterne.
Olav Helland
De har skrevet bok sammen med utviklingshemmede. Nå kan de få pris
Marit Nybø fra Kirkens Bymisjon frykter for tilbudet med akuttovernatting når regjeringen foreslår kutt i statsbudsjettet.
Hanna Skotheim
Akuttovernatting kan bli lagt ned: – Det vil bety at mange må sove ute
11 prosent av unge kvinner uten dysleksi ble langtidsmottakere.
8 prosent avt unge menn uten dysleksi ble langtidsmottakere.

