– Dette er oppbevaringsbokser
Det sier leder for Stortingets arbeids- og sosialkomité Robert Eriksson (Frp) når kommunene bygger ut store samlokaliserte boliger for hjelpetrengende.
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
– Nok er nok. Jeg trodde etter reformen at vi var enige om at vi skulle bort fra institusjonaliseringen, sier Robert Eriksson (Frp) til Fontene.
Etter ansvarsreformen i 1991 ble det innført et tak på fem utviklingshemmede per bolig. Som Fontene skriver om i nr. 1/2010, er flere store og mellomstore kommuner i ferd med å bygge ut store boligkomplekser for å gi husrom og tjenestetilbud til brukerne sine.
– Dette er helt uverdig og uakseptabelt, sier Eriksson.
– Det strider fullstendig imot lovverket hvor intensjonen er at hvert enkelt menneske skal ses som unikt og være en integrert del av samfunnet. Mens her plasserer du personer som har en skavank, en psykisk lidelse eller synlig funksjonshemning inn i en bås.
– Du gir folk beskjed om at her skal dere være, og vær så god. Hvor blir det da av inkluderingen i resten av samfunnet? Du stigmatiserer mennesker med enkelte behov ved å plassere dem i egne gettoer, sier Eriksson.
FO-leder Randi Reese og leder i NFU, Jens Petter Gitlesen er ute i dagens Klassekampen og krever svar fra regjeringen og Stortinget. Kommunene bryter FNs menneskerettigheter, uttaler Reese.
Boligkompleksene er et stort tilbakeskritt, ifølge FO
Kommunene i førersetet
– Hva kan dere på Stortinget gjøre overfor kommunene?
– Dette vil jeg for det første ta opp med statsråden i spørretimen. Nå får kommunalministeren rydde opp i kommunene. Eventuelt må vi presisere lovverket slik at det blir slutt på dette, sier Eriksson.
Eriksson regner med kommunene tjener økonomisk på å bygge større institusjonspregede boliger istedenfor mindre boliger.
– En løsning da er å endre finansieringssystemet for boligene slik at det ikke lenger favoriserer store boliger.
På sikt kan en også vurdere øremerking, mener lederen for arbeids- og sosialkomiteen.
Flere saker
Joannahuset ser ut som et helt vanlig villahus til man ser gjerdet rundt. For å komme inn til administrasjonen må man gjennom to porter.
Hanna Skotheim
Til Joannahuset rømmer voldsutsatte barn alene
Ti år tilbake i tid var det flere norske barnevernssaker som involverte norsk-rumenske familier i Norge. Cristian Mungiu dukket ned i dem.
Eye Eye Pictures
Gullpalmeregissøren: – Jeg tar ikke side i barnevernssaken
Ansatte i Nav, barnevern og kriminalomsorg må få hjelp til å bearbeide belastninger, mener kursholder Synnøve Hammer.
Ole Martin Wold
– Sykefravær kan reduseres hvis man jobber systematisk med debrifing
De ser musikkvideoen «Sittin on the dock of the bay» hver gang de skal ha debrifing.
Ole Martin Wold
En spesiell låt spilles i Navs lokaler når det er debrifing
Johannes Tveitnes og Adam Berge fikk møte kongen på slottet i 2022. Det betyr ekstra mye for dem i dag.
Hanna Skotheim
Johannes og Adam fikk møte kongen: – Noe mangler i dag
– Kongen sa noe om hvilke verdier som er viktige for oss i Norge.
Hanna Skotheim

