– Kongen har vært viktig for fellesskapet
FO-leder Marianne Solberg minnes en konge som var der for alle, uansett hvilken bakgrunn eller posisjon folk hadde.
– Kongen sa noe om hvilke verdier som er viktige for oss i Norge.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
simen@lomedia.no
– Det er en vemodig dag, sier Marianne Solberg på telefon.
Hun er i Alta sammen med tillitsvalgte og FO-medlemmer.
– Jeg merker at alle bærer dette med seg i dag.
Kong Harald døde fredag morgen. Marianne Solberg mener han var en god representant for fellesskap og inkludering, verdier som FO setter høyt.
– Han har vært kongen til alle i Norge, uavhengig av hvilken bakgrunn du har eller hvilken posisjon du har i samfunnet. Jeg tror de aller fleste har opplevd at han er min konge.
– Viktig for fellesskapet
Solberg mener man må kunne kalle ham en folkekonge.
Hun viser til den berømte talen fra 2016 som har blitt delt i sosiale medier de siste dagene. Der snakket kongen om at «nordmenn er jenter som er glad i jenter, gutter som er glad i gutter og jenter og gutter som glade i hverandre».
– Han har sagt noe om hvilke verdier som er viktige for oss i Norge. Vi er opptatt av at ordene du bruker faktisk betyr noe, og her ser vi det i en positiv sammenheng. Det han sa betydde mye for mange, sier Solberg.
– Jeg tror han har vært veldig viktig for å holde på fellesskapsfølelsen vår.
Vil avlyse arrangementer
FO-lederen forteller at FO vil avlyse arrangementer som bærer preg av fest og feiring den neste uka.
– Vi gjør det i respekt for at landet er i sorg. Vi kommer til å fortsette med mer neddempede aktiviteter som skolering av tillitsvalgte, sier Solberg.
Flere saker
Johannes Tveitnes og Adam Berge fikk møte kongen på slottet i 2022. Det betyr ekstra mye for dem i dag.
Hanna Skotheim
Johannes og Adam fikk møte kongen: – Noe mangler i dag
– Kongen sa noe om hvilke verdier som er viktige for oss i Norge.
Hanna Skotheim
– Kongen har vært viktig for fellesskapet
Kong Harald V døde fredag morgen.
Lise Åserud / NTB
Kong Harald er død
Torsdag la mange fremmøtte på Slottsplassen ned blomster for å hedre kongen.
REUTERS/Dylan Martinez TPX IMAGES OF THE DAY
– Sorg og kriser i livet kan forsterkes
Det må bli mer attraktivt å jobbe på institusjon. Da vil personer med riktig kompetanse søke seg dit, og risikoen for å ansette feil personer blir mindre, mener Fredrik Hjulström.
Akademikerförbundet SSR
Svensk advarsel om kriminelle i barnevernet: – Må gjøre yrket mer attraktivt
Jørund Brekke i den private barnevernsinsitutsjonen Fjellstø Omsorg AS synes det er veldig bra at barnevernet over hele landet skal granskes.
Ingjerd Almås Anfinset

