Rådmenn spiser barnevernpott
400 nye stillinger til barnevernet lokalt, lovte regjeringen i oktober. Det blir bare en tredjedel.
edv@lomedia.no
Regjeringen satte av penger til 400 nye stillinger i kommunalt barnevern da de la fram statsbudsjettet i oktober. Men bare en tredjedel ser ut til å bli noe av.
For to av tre rådmenn vil beholde antall ansatte i det kommunale barnevernet på dagens nivå. Det viser en spørreundersøkelse utført av Kommunal Rapport.
Pengene til 400 stillinger kom nemlig ikke øremerket. Dermed står rådmenn og politikere fritt til å smøre overføringen ut over andre poster på budsjettene sine.
Barne- likestilling og integreringsminister Audun Lysbakken (SV) kommenterer til Kommunal Rapport at han forventer at kommunene følger opp regjeringens politiske signal om oppbemanning i barnevernet.
Flere kommuner varsler at de vil bruke pengene på å behandle flere saker. Men altså uten å ansette flere i barnevernet.
Siste nytt
Skal kommunen inspirere ansatte til å utvikle seg faglig, må man få betalt for det, mener vernepleier Marte Bogstad.
Simen Aker Grimsrud
Vernepleier Marte tar videreutdanning som skal gi brukerne et bedre tilbud. Men hun vet ikke om det vil gi utslag på lønna
Hege Nilssen starter opp i stillingen som Bufdirs direktør 15. august 2022.
Utdanningsdirektoratet