– Synliggjør utviklingshemmede
Psykisk utviklingshemmede havner langt bak i omsorgskøen, frykter FO.
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
FO oversendte denne uka et brev med kommentarer til Stortingets familie- og kulturkomité, hvor forbundet uttrykker bekymring over de negative trendene innen tjenester, levekår og rettssikkerhet for utviklingshemmede.
Forbundet vil synliggjøre denne gruppen, som etter FOs mening lett usynliggjøres ved å plasseres i fellesposten omsorgstjenester. Ofte betyr det i praksis at det offentlige prioriterer omsorg for eldre, ifølge FO, som etterlyser en helhetlig og sektorovergripende plan for å styrke de psykisk utviklingshemmede.
Se for øvrig kommende nummer av Fontene (nummer 12), som forteller om situasjonen for utviklingshemmede, 17 år etter Ansvarsreformen.
Flere saker
Hanna Skotheim
– Jeg vet mye om hva som fungerer og ikke fungerer i velferdsstaten
Barnevernsarbeidere i Østfold øver på scenarioer for å bli bedre i yrket. Camilla Galstad spiller rusa mor.
Anne M. Odland
Camilla spiller rusa mor: – Rollespill gjør oss bedre
Da Bredtveit høysikkerhetsavdeling ble stengt, flyttet 30 kvinner hit til Ullersmo fengsel.
Gorm Kallestad/NTB
Flere slår alarm om kvinner i fengsel: – Vi er understimulerte og nedprioriterte
Kvinnen på bildet er medlem av urfolksorganisasjonen CPK som arbeider for å beskytte urfolks rettigheter mot selskaper som driver med skogbruk, vannkraft og gruvedrift.
Hanna Skotheim
– Vi eksisterer ikke i dette rasistiske systemet
Berit Jacobsen er leder i Norsk barnevernlederforening. Hun mener det ikke nødvendigvis er mindre krevende å jobbe i en liten barnevernstjeneste.
Fartein Rudjord
Skal ledere i små barnevernstjenester tjene minst?
Brian Cliff Olguin