Unge ofre for feilslått politikk
Den politiske vridningen mot kortere institusjonsopphold gjør vondt verre for unge med rusproblemer. Skal barneverninstitusjonene ha reell mulighet til å hjelpe, må ungdommene plasseres langt tidligere i ruskarrieren, viser en ny undersøkelse.
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Stadig flere av dem som bor på barneverninstitusjoner har omfattende rusproblemer. Og jo tyngre rusproblematikk, jo vanskeligere er det for hjelpeapparatet å bistå med overgangen fra barnevern til egen bolig. Dette kommer fram i undersøkelsen «Den sårbare overgangen – om å flytte fra barneverninstitusjon til egen bolig», utført av Kirkens Sosialtjeneste.
Problemene vokser
Politikernes satsning på kortere institusjonsopphold og mer tiltak i nærmiljøet fører til at ungdommene plasseres på institusjon seinere nå enn før. Mens diverse tiltak i nærmiljøet prøves ut, rekker rusproblemene å bli tyngre og dermed enda vanskeligere å behandle.
Et lengre institusjonsopphold med relasjonsbygging som bærende element i behandlingen er avgjørende for å klare overgangen fra barneverninstitusjon til egen bolig. Det mener både fagfolk og de unge selv. Slik det er nå, preges deres hverdag av det motsatte: Korte og avbrutte behandlingsopphold.
Må komme tidligere
Hjelpeapparatet opplever maktesløshet og mangler virkemidler og rutiner for å håndtere denne gruppa. Skal barneverninstitusjonene ha reell mulighet til å hjelpe unge rusmisbrukere, må de plasseres på et langt tidligere tidspunkt i ruskarrieren, heter det i rapporten. Den er ført i pennen av Monika Alvestad Reime.
Hun er sosionom, har mastergrad i administrasjons- og organisasjonsvitenskap og har mange års erfaring som miljøterapeut ved Styve Gard kollektivet.
Flere saker
Signe Færch er utdannet sosialrådgiver og har jobbet med utsatte barn i ti år. Nå er hun leder for Dansk Socialrådgiverforening.
Hanna Skotheim
Danmark har egen sosialminister: – Alltid en risiko for at arbeid og ytelse får dominere
17-åringene Mia og Dawoud er to av ungdommene som har fått jobb i tacotrucken til organisasjonen FRAM. Her kjøper Signe Hovde taco. – Det er et veldig godt tiltak, og tacoen er kjempegod, sier hun.
Simen Aker Grimsrud
Tacotrucken holder ungdom unna gata: – Når de er på jobb her, slipper foreldrene å bekymre seg
Stortinget vil endre reglene for yrkesskade. – Det er helt fantastisk, sier FO-tillitsvalgt Ann-Sofie Franck-Ring som selv opplevde å bli skadet på jobb.
Kasper Holgersen
Sosionom Ann-Sofie ødela kneet på jobb. Nå jubler hun over regelendring
Warsame Ali er daglig leder i den ideelle stiftelsen Flexid.
Hanna Skotheim
– Vi har undervurdert hva integrering krever av kunnskap
Gudrun Lidal er barnevernspedagog og 1. kandidat for SV i Nord-Trøndelag.
Privat
Gudrun mistet stortingsplassen på overtid
Marianne Solberg vil ha mye sosialpolitikk fra den nye regjeringa.
Hanna Skotheim