Færre vil bli barnevernpedagoger
Nedgang i søkningen til høyere utdanning har stoppet opp. Men færre søker om opptak til barnevernpedagog- og sosionomstudiene, viser tall fra Samordna Opptak (SO).
92500 søknader om studieplass kom inn til Samordna Opptak i år. Det er samme antall som i fjor, og nedgangen i søknader om studieplass er dermed stoppet opp.
2.8 prosent flere søker seg til vernepleiestudiet som første valg. Totalt var det 1454 søkere til vernepleierutdanningene i år.
Men over 17 prosent færre søkere har barnevernpedagogstudiet som førstevalg i år enn i fjor, totalt 1766. 9.4 prosent færre har sosionomstudiet som førstevalg (1986).
Siste nytt
Miljøterapeut Eirin Kormeset mener at lønnsforskjellene er for små mellom de med 10 og 16 års ansiennitet.
Helge Skodvin
Miljøterapeut Eirin: – Lønna må heves. Det må være en gulrot ved å stå lenge i jobb
I snitt har ledere og akademikere fått mer i lønnsøkning de siste 16 årene enn 88 prosent av de kommuneansatte.
Simen Aker Grimsrud
Ledere og akademikere har vært lønnsvinnere de siste 16 årene i kommunene
Mye lest
Heidi Svendsen Tessand mener at det de ansatte i barnevernet først og fremst trenger er mer tid og ressurser.
Anita Sælø
Psykologspesialist frykter at ansatte med master vil slutte i barnevernet
Kenneth Arctander Johansen synes det er trist at Støre sier nei til generell avkriminalisering av narkotika, men han er ikke overrasket. – Jeg opplever ikke at han har vært kobla på denne debatten, sier han.
Hanna Skotheim