Splitter nye FOere?
Søndag avgjør de 195 stemmeberettigede FO-delagatene om Linda Hye (28) og Elin Aaberg(30) får lov å delta i FO-felleskapet som medlemmer.
- Medlemskapet betyr veldig mye for oss. Det handler om å få tilhørighet. Vi opptatt av det FO er mest opptatt av, nemlig faglig utvikling og fokus på bruker, forklarer Elin Aaberg.
Linda forteller at begge har forberedt seg godt til kongressen og satt seg godt inn i både FOs prinsipprogram og vedtektene. De har deltatt i flere av FO-studentenes møter og gleder seg nå til å bli en del av FO.
Har noe å bidra med
- Det er gøy å være her. Vi har fått en overveldende mottakelse og fantastisk støtte helt fra vi søkte om medlemskap i 2004. Vi vet at det finnes krefter i FO som er i mot vårt medlemskap fordi vi ikke representerer en profesjon, men håper ikke disse får avgjøre vårt medlemskap. Som medlemmer i FO kan vi faktisk bidra til et ben innenfor NAV og mener derfor at vi kan styrke FO, sier Linda Hye.
Velferdsarbeiderne ønsker samme rettigheter som hovedprofesjonene i forbundet. Landsstyret følger dem langt på vei. Men i første omgang ønsker ikke landsstyret å etablere egen seksjon med eget seksjonsråd. Forslaget til landsstyret er at velferdsarbeiderne plasseres i seksjon for sosionomer og tilbys en plass i seksjonsutvalget for sosionomer. De skal kunne være tillitsvalgte på alle nivåer.
Blir 500 til neste kongress
Opptak av velferdsarbeidere ble aktuelt da de første velferdsstudentene ønsket å bli medlemmer av FO. I vår gikk første kull med bachelor i arbeids- og velferdsforvaltning og velferdsfag ut. De ønsket å bli opptatt som medlemmer.
Inntil videre bestemte landsstyret at de ble tilbudt studentmedlemskap til kongressen fikk vedtatt deres plassering i FO. Det er til nå 50 velferdsarbeidere. Ifølge Elin Aaberg som er en av velferdsarbeiderne kan tallet dreie seg om over 70. Fram til neste kongress blir det et rekrutteringsgrunnlag på 500 personer.
Siste nytt
- Vi blir bedre fagfolk av å måtte argumentere for vår praksis, sier Bjarte Gangeskar.
Privat
Han talte myndighetene midt imot: – Jeg er blitt klokere av det
– Jeg fikk frysninger da jeg hørte lydopptaket, sier psykologspesialist Heidi Wittrup Djup.
Hanna Skotheim
Lydopptaket fra en barnevernstjeneste rystet henne
Mye lest
Barnevernsleder Jakob Bråtå er opptatt av å få til et godt samarbeid med foreldre som barnevernet kommer i kontakt med. Her med sønnen som han adopterte da gutten fylte 18 år. (Arkivbilde).
Marie von Krogh
Barnevernsleder gir foreldre advokat før de har krav på det
Ved siden av skapet er det et hull i veggen for å kaste brukt utstyr.
Privat