En milliard skattekroner til barnevernselskap
En milliard kroner passerte i fjor gjennom Aleris Ungplan & BOI AS.
VOKSER: Aleris Ungplan & BOI har målt i salg av tjenester vokst med 42 prosent etter at de ble ett selskap i 2010.
edv
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
Staten og kommunene klarer ikke lenger å ta unna sine lovpålagte oppgaver innen barnevern og tjenester til mennesker med utviklingshemning. I fjor måtte de ha hjelp av det private selskapet Aleris Ungplan & BOI.
Prislappen ble 975 millioner skattekroner. Det er, ifølge ferske regnskapstall, 156 millioner kroner mer enn i 2012.
Selskapet har et årsresultat før skatt på 99 millioner kroner.
Omfattende hjelpeapparat
Aleris Ungplan & BOI selger tjenester innen barnevern, rusomsorg og bistand til personer med utviklingshemning. Kundene omfatter statens barne- og familievern (Bufetat) og norske kommuner.
Tjenestene er fordelt på regionkontorer etter samme mønster som Bufetat.
Det ble i fjor ikke hentet noe konsernbidrag ut av selskapet, i motsetning til 2011 og 2012. Da ble til sammen 100 millioner kroner ført oppover i eierstrukturen.
Rask vekst
Ungplan og BOI var to datterselskaper som eieren Aleris slo sammen i 2010.
Ungplan har vokst ut av en privat barneverninstitusjon som etablerte seg i Østfold tidlig på 1990-tallet. De fire eierne solgte seg ut i 2005, til helse- og omsorgsselskapet Aleris for 67 millioner kroner.
BOI startet i år 2000 som et privat psykiatritilbud i Asker, Lier og Verdal. De tre eierne solgte selskapet til Aleris sju år senere. Drammens Tidende anslo salgssummen til 120 millioner kroner.
Flere saker
Hanna Skotheim
– Jeg vet mye om hva som fungerer og ikke fungerer i velferdsstaten
Barnevernsarbeidere i Østfold øver på scenarioer for å bli bedre i yrket. Camilla Galstad spiller rusa mor.
Anne M. Odland
Camilla spiller rusa mor: – Rollespill gjør oss bedre
Da Bredtveit høysikkerhetsavdeling ble stengt, flyttet 30 kvinner hit til Ullersmo fengsel.
Gorm Kallestad/NTB
Flere slår alarm om kvinner i fengsel: – Vi er understimulerte og nedprioriterte
Kvinnen på bildet er medlem av urfolksorganisasjonen CPK som arbeider for å beskytte urfolks rettigheter mot selskaper som driver med skogbruk, vannkraft og gruvedrift.
Hanna Skotheim
– Vi eksisterer ikke i dette rasistiske systemet
Berit Jacobsen er leder i Norsk barnevernlederforening. Hun mener det ikke nødvendigvis er mindre krevende å jobbe i en liten barnevernstjeneste.
Fartein Rudjord
Skal ledere i små barnevernstjenester tjene minst?
Brian Cliff Olguin