Barnefamilier får for dårlig sosialstønad
Helsetilsynet er bekymret etter et landsomfattende tilsyn med hvordan kommunene gir økonomisk hjelp til barnefamilier.
Saken oppsummert
mia.paulsen@lomedia.no
Tilsynet så på sosialhjelp fra Nav for 2012. De betegner funnene som urovekkendende. 59 av 67 kommuner brøt loven.
Sjekket ikke situasjonen
Kommunene kartla ikke ordentlig hvordan barna hadde det: hadde de nok klær, sko og utstyr? Hadde de anledning til å gjøre lekser, være aktive i fritida? Bodde de trygt og godt?
Standardrutiner
Sosialstønad skal være basert på individuelle vurderinger av søkerens situasjon. Men flertallet av kommunene brukte standardrutiner og la for lite vekt på å undersøke situasjonen i de enkelte familiene.
De som jobbet med sosialhjelpen hadde forskjellige syn på hvilke opplysninger de skulle innhente om forsørgeransvar for barn og om barnas behov og livssituasjon.
Kommunene jobbet heller ikke planmessig og systematisk med kompetansebygging og veiledning av medarbeiderne, slik de skal.
Svikt i styringen
Dessuten hadde de ikke rutiner for å sjekke om de faktisk følger loven i arbeidet sitt, og i 88 % av tilsynene fant fylkesmennene alvorlig svikt i kommunenes styring av kartleggingen av barnas situasjon og behov.
-- Blindsone
FOs nye leder for sosionomseksjonen, Lars Semmerud, skal egentlig tiltre 1. april. Han deler tilsynets bekymring, og peker på at FO i mange år har bedt om en nasjonal minstenorm for sosialhjelp.
-- Sosialhjelp til barnefamilier er en sosialpolitisk blindsone, og rapporten viser at tiltak som er iverksatt ikke er nok. Vi bør ha gratis barnehage og SFO, og barnetrygd bør ikke regnes som en del av sosialhjelpen, sier han.
Semmerud mener sviktene viser at det er behov for å styrke kompetansen. Ifølge ham er saksbehandlerne under press av Navs rutiner.
-- Problemet ligger på systemnivå. Nav på fylkesnivå bør lage en plan for hvordan de skal ta vare på barneperspektivet, og det enkelte nav-kontor må jobbe for å få dette inn i opplæringen. Dessuten handler det om politikk. Dette vil FO jobbe videre med, lover han.
Flere saker
Ine Vedeld opplever ofte diskriminering på grunn av sin funksjonshemming. Da kan hun føle seg dum og til bry.
Morten Rakke
Ine fikk mange reaksjoner da hun kritiserte A-laget: – Jeg ville få folk til å tenke
– Blir det sånn at lønna i Oslo blir stående stille til vi blir tatt igjen av KS, vil det nok skape mange sterke reaksjoner blant ansatte, sier FO Oslos leder Lisbeth Norshus.
Hanna Skotheim
Ansatte frykter lavere lønn: – Det vil i så fall være ekstremt uheldig
Lene Strand-Langbakk, Håkon Alnes, Anne Louise Wennersberg og Wenche Mora skal være med å foreslå kutt i psykiatrien.
Anne M. Odland
Kutt i psykisk helsehjelp for barn og unge: –Hjertene våre blør
Det nye utdanningsprogrammet for barnefaglig sakkyndige er åpent for barnevernspedagoger. Annika Melinder er studieleder.
Erik Engblad
Ny utdanning åpnes for barnevernspedagoger
Marie Løkken Jacobsen mener miljøterapeuter har en helt annen tid med elevene og kan se hva de trenger. Derfor synes hun det er synd at miljøterapeuter kuttes.
Privat
Marie fikk ikke fortsette som miljøterapeut på skolen. Nå frykter FO at flere vil forsvinne
På SOR-konferansen ble boka presentert av alle forfatterne.
Olav Helland

