Nei til Y-vei
Regjeringen ønsker å åpne Y-veien inn i barnevernpedagogutdanningen. FOs barnevernpedagoger sier nei.
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Y-veien betyr at fagutdannede uten studiekompetanse kan tas opp på utvalgte høgskolestudier.
I dag finnes en slik ordning for ingeniørutdanningen. Nå ønsker regjeringen forsøk der barne- og ungdomsarbeidere gis opptak på barnevernpedagog- og førskolelærerutdanningen, og helsefagarbeidere får opptak på sykepleier- og vernepleierutdanningen.
Hensikten er å gjøre fagarbeiderutdanningene innenfor helse og sosialfag på videregående skole mer attraktivt, skriver regjeringen i stortingsmeldingen om utdanning til velferd, som kom i fjor.
Vil ikke senke kravene
Seksjonsrådet for barnevernpedagoger støtter ikke en slik prøveordning.
– Framtidas utfordring for barnevernpedagogutdanningen er å styrke innhold, kvalitet og nivå fram til en master, ikke at kravene senkes for inntaket, fastslår seksjonsrådsleder Ellen Galaasen.
Hun viser til Dannelsesutvalget, som i 2009 argumenterte for å styrke allmenndannelsen i høyere utdanning.
– Allmennkunnskapen i studiespesialiserende programmer i videregående opplæring er med på å sikre inngangen i møtet med høyere utdanning, sier Galaasen.
Ikke behov
Hun mener en slik prøveordning kan være hensiktsmessig å vurdere når det foreligger behov for å rekruttere flere til et bestemt yrke, eller for å løse andre samfunnsmessige utfordringer.
Men regjeringens argumentasjon for Y-vei, slik den ligger i utdanningsmeldingen, legitimerer ikke at det trengs en Y-vei inn i barnevernpedagogutdanningen, konkluderer seksjonsrådet.
Galaasen minner om at det allerede finnes en mulig inngang til høyere utdanning gjennom vurdering av realkompetanse. Hun vil gjerne ha utredet hvordan denne ordningen fungerer i dag før det åpnes for prøveprosjekt med Y-veien.
Samarbeid med andre forbund
«Barnevernpedagoger arbeider i felt og utfører oppgaver som krever høy kompetanse. Hensynet til barn, unge og deres behov må stå i sentrum for videreutvikling av utdanningen», konkluderte seksjonsrådet på sitt møte i februar.
Galaasen opplyser at FOs forbundsledelse har initiert samarbeid både innad i LO og med Sykepleierforbundet og Utdanningsforbundet om denne saken.
Flere saker
Hanna Skotheim
– Jeg vet mye om hva som fungerer og ikke fungerer i velferdsstaten
Barnevernsarbeidere i Østfold øver på scenarioer for å bli bedre i yrket. Camilla Galstad spiller rusa mor.
Anne M. Odland
Camilla spiller rusa mor: – Rollespill gjør oss bedre
Da Bredtveit høysikkerhetsavdeling ble stengt, flyttet 30 kvinner hit til Ullersmo fengsel.
Gorm Kallestad/NTB
Flere slår alarm om kvinner i fengsel: – Vi er understimulerte og nedprioriterte
Kvinnen på bildet er medlem av urfolksorganisasjonen CPK som arbeider for å beskytte urfolks rettigheter mot selskaper som driver med skogbruk, vannkraft og gruvedrift.
Hanna Skotheim
– Vi eksisterer ikke i dette rasistiske systemet
Berit Jacobsen er leder i Norsk barnevernlederforening. Hun mener det ikke nødvendigvis er mindre krevende å jobbe i en liten barnevernstjeneste.
Fartein Rudjord
Skal ledere i små barnevernstjenester tjene minst?
Brian Cliff Olguin