– En viktig debatt
Debatten om å slå sammen utdanningene kommer opp med jevne mellomrom, og det er en viktig debatt. Det mener FO-leder Randi Reese.
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
FO er grunnlagt på tre profesjoner og en fjerde utdanning. Forbundets utdanningspolitikk tar utgangspunkt i at det er behov for alle fire i sosialarbeidernes arbeidsfelt.
– Personlig mener jeg at de fire har mange fellestrekk, men også særegne trekk, som sammen bidrar godt inn i tjenestene vi jobber i. Hvor generelle eller spesialiserte vi skal være, er en viktig diskusjon, sier Reese.
Ikke problematisk
Som Fontene skrev tidligere i uka, er det sosialfagkollegiet ved høgskolen i Bodø som foreslår å slå sammen sosionom- og barnevernpedagogutdanningen. Studielederne på andre høgskoler har ulike syn på forslaget.
Randi Reese understreker at forberedelse av saker til FO-kongressen har tatt all hennes tid denne uka, og at hun ikke har hatt tid til å konsentrere eller uttale seg om forslaget om sammenslåing tidligere.
– Jeg synes ikke det er problematisk å være med på denne diskusjonen. Dette er en diskusjon som kommer opp med jevne mellomrom, og den er viktig. FO vil legge til rette for og bidra inn i diskusjoner om alle utdanningspolitiske spørsmål, enten de handler om lengde, utvikling av masterprogrammer eller grad av spesialisering, sier Reese.
Politisk signal
Forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland skrev nylig i et innlegg i Klassekampen at det er behov for en nasjonal kunnskapspolitikk for sosialarbeiderutdanningene. Det er et viktig politisk signal å merke seg, mener Reese.
– Jeg leser ikke det som et forslag om å slå utdanningene sammen, men som at det er naturlig å se våre fire utdanninger i sammenheng. Det mener jeg det er viktig at vi gjør.
–
Må stå samlet
Sosialfagskollegiet ved Høgskolen i Bodø mener at sosialfagets svekkede posisjon er et argument for sammenslåing. Når sosialarbeideren er under press i Nav, barnevern og rusomsorg, er det ikke hensiktsmessig å opprettholde skillet mellom sosionom- og barnevernpedagogutdanningen, skriver de.
– Det er mer et spørsmål om hvordan vi ter oss. Posisjonen vår avhenger at vi står samlet med felles politikk, sier Reese.
Hun mener FO gjør en god jobb med å kjempe for de sosialfaglige perspektivene, og at det viktigste uansett er at sosialarbeidere framstår samlet.
– Vi legger bredsida til og sier at vi ikke godtar underkommunikasjonen av sosialfaget i Nav, og jeg mener vi blir lyttet til, sier Reese. Og viser til at FO stadig er i vekst.
Flere saker
Lene Strand-Langbakk, Håkon Alnes, Anne Louise Wennersberg og Wenche Mora skal være med å foreslå kutt i psykiatrien.
Anne M. Odland
Må spare millioner: – Hjertene våre blør
Det nye utdanningsprogrammet for barnefaglig sakkyndige er åpent for barnevernspedagoger. Annika Melinder er studieleder.
Erik Engblad
Ny utdanning åpnes for barnevernspedagoger
Marie Løkken Jacobsen mener miljøterapeuter har en helt annen tid med elevene og kan se hva de trenger. Derfor synes hun det er synd at miljøterapeuter kuttes.
Privat
Marie fikk ikke fortsette som miljøterapeut på skolen. Nå frykter FO at flere vil forsvinne
På SOR-konferansen ble boka presentert av alle forfatterne.
Olav Helland
De har skrevet bok sammen med utviklingshemmede. Nå kan de få pris
Marit Nybø fra Kirkens Bymisjon frykter for tilbudet med akuttovernatting når regjeringen foreslår kutt i statsbudsjettet.
Hanna Skotheim
Akuttovernatting kan bli lagt ned: – Det vil bety at mange må sove ute
Erlend Tønnesen er utdannet barnevernspedagog og er klubbleder på Stikkontakten Gamingsenter. Der har han nok å henge fingrene i.
Hanna Skotheim