Resten av året jobber kvinnene i Norge gratis
Norske kvinner tjener i gjennomsnitt 88 prosent av det menn gjør. – Det som har skjedd på dette feltet i Norge de senere årene er at nesten ingenting har skjedd, sier forsker Mari Teigen.
GÅR SAKTE: Mari Teigen er leder av CORE - senter for likestillingsforskning. Hun synes det går for treigt med likelønnsarbeidet i Norge.
André Kjernsli
Saken oppsummert
andre.kjernsli@lomedia.no
Ifølge ferske tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) har kvinner i gjennomsnitt en timelønn som tilsvarer 88 prosent av hva menn tjener. I prinsippet betyr det at kvinnene i norsk arbeidsliv jobber gratis resten av året fra og med 17. november. På dette årets likelønnsdag arrangerte LO, Fellesforbundet, Handel og Kontor, FO og Fagforbundet et frokostseminar for å diskutere hvorfor veien mot likelønn er så lang.
Norge litt under snittet
Ifølge Mari Teigen, leder for CORE – Senter for likestillingsforskning, er Norge litt dårligere enn gjennomsnittet i EU-landene når det gjelder lønnsgapet mellom menn og kvinner. Luxembourg topper denne listen.
– Det som har skjedd på dette feltet i Norge de senere årene er at nesten ingenting har skjedd, sa hun.
Teigen opplyste om at det er blant de med bachelorutdanning at lønnsforskjellene er størst. I disse yrkene er kvinneandelen høy, og de aller fleste ender opp med å jobbe i offentlig sektor som betaler dårligere enn privat næringsliv.
Men ifølge Teigen er det lyspunkter å se:
– Tall viser oss at lønnsgapet er mindre blant yngre arbeidstakere. Det er lov å håpe at dette er en trend som vil vare, sa hun.
Med dagens tempo vil det ta 50 år å oppnå likelønn
Mødre straffes
Det kan se ut som om kvinner straffes for å føde barn. Nybakte mødre tar et steg tilbake fra arbeidslivet og konsentrerer seg mer om barn og hjem. For mange betyr dette en svekket tilknytning til arbeidslivet i årene som følger. 1. nestleder i HK, Elisabeth Sundset, tok dette opp i paneldebatten som fulgte.
– Det må legges bedre til rette for at kvinner som i perioder er ute av arbeidslivet skal kunne fortsette sin karriere senere om de ønsker det. Vi vet også at mange deltidsansatte, som oftest kvinner, ikke får samme tilbud om kompetanseheving som de heltidsansatte. Sånn kan vi ikke ha det, sa hun.
Likelønnsutviklingen går sakte. Derfor spurte debattleder Tone Faugli, leder av LOs forhandlingsavdeling, deltakerne hva fagforeningene og de tillitsvalgte kunne gjøre for å påvirke utviklingen på kort sikt.
ETTERLYSER POLITISK STYRING: HKs 1. nestleder, Elisabeth Sundset, tror politisk styring må til for å få fart på utjevningen av lønnsforskjellene mellom kvinner og menn i Norge.
André Kjernsli
Etterlyser holdningsendring
Panelet, som besto av Hege Espe (Fellesforbundet), Mimmi Kvisvik (Fellesorganisasjonen), Anne Green Nilsen (Fagforbundet) og HKs Elisabeth Sundset, var enige om at LO-familien ville ha nytte av å koordinere dette arbeidet bedre på tvers av fagforeningene. De var også samstemte i at kompetansen knyttet til likelønn blant tillitsvalgte må forbedres.
Elisabeth Sundset etterlyste også muligheten til å sanksjonere mot bedrifter som ikke tar likelønnsarbeidet på alvor.
– Det er behov for en holdningsendring og mer politisk styring dersom vi skal få fart på dette. Arbeidsplasser som jobber aktivt for likelønn fortjener å løftes fram. Samtidig trenger vi sanksjonsmuligheter mot dem som ikke er like villige, sa hun.
PS! I fjor var likelønnsdagen 15. november, altså to dager tidligere enn i år.
Vil du se seminaret om likelønnsdagen kan du trykke HER
Flere saker
Marian Hussein er bekymret for at ansatte i velferdstjenestene skal slutte i jobben på grunn av rasisme.
Leif Martin Kirknes
SV-politiker etterlyser bedre sikkerhet for minoritetsansatte
FO er godt fornøyde med lønnstilliggene de har forhandlet fram.
Jonas Sandboe
Jobber du på sykehus? Dette får du i lønnsøkning
Marianne Solberg vil ha større satsing på barn og unge.
Hanna Skotheim
Etterlyser penger til forebygging: – Alle vet at det virker
Tommy Sjåfjell er tidligere rusavhengig. I dag er han vernepleier og jobber med å løfte kompetansen om rus og psykisk helse ute i tjenestene.
Anne Myklebust Odland
Mange tar sitt eget liv kort tid etter behandling. Tidligere rusavhengig er ikke overrasket
Ukrainske Yulia Prytula ble ansatt ved Bergen inkluderingssenter etter to måneder i Norge.
Anne Myklebust Odland
Mener regjeringen har urealistiske forventninger til flyktninger
Marie Flaatten (t.v) fikk rollen i filmen som Mari Storstein har regissert.
Nadia Frantsen

