Nav-direktøren om drapet på Nav Årstad: – Det var ikke trygt nok
Nav-direktør Hans Christian Holte beklager til Marianne Amundsens etterlatte for at sikkerheten ved Nav Årstad var for dårlig den dagen hun ble drept.
Werner Juvik
Saken oppsummert
vaktsjef@ntb.no
– Det var ikke trygt nok på Nav Årstad den dagen Marianne Amundsen ble drept. Gjerningsmannen har skylden for det tragiske drapet, men vi skulle uansett ha ivaretatt hennes sikkerhet bedre. Jeg er svært lei meg for dette og har igjen bedt hennes familie om unnskyldning, sier Nav-direktør Hans Christian Holte til Bergens Tidende.
I september 2021 ble Nav-ansatte Marianne Amundsen drept på Nav Årstad i Bergen.
En mann i 40-årene er dømt til 21 års fengsel for drapet og for drapsforsøk på en kollega av Amundsen.
I sommer varslet John Christian Elden, som er bistandsadvokat for Amundsens fire barn, at de ville saksøke Nav. Kravet fra barna baserer seg både på den fysiske sikkerheten og at arbeidsmiljøloven ble brutt.
Elden sier nå til BT at han mener barna har vunnet fram så komplett som det er mulig. Han mener Holte har kommet med en uforbeholden beklagelse til barna, samtidig som han erkjenner at Nav burde ha ivaretatt sikkerheten bedre.
Ifølge Elden får også hver av de fire barna 250.000 kroner i kompensasjon fra Nav, pluss at de dekker 200.000 kroner i advokatutgifter.
Flere saker
FO-nestleder Jannicke Larsen er opptatt av at det skal være én avtale i staten.
Simen Aker Grimsrud
Frykter større lønnsgap blant ansatte i staten
– Økt kjøpekraft er det viktigste for oss, sier Marit Isaksen.
Simen Aker Grimsrud
Nå starter lønnsoppgjøret på en av landets største arbeidsplasser. Dette krever FO
Barnevernspedagog Erlend Tønnesen vil hjelpe unge med å ta gode valg.
Simen Aker Grimsrud
Advarer om pengebruk blant ungdom: – Vi må våkne
Unnur Bjørk Gunnarsdottir merker at ting har blitt dyrere de siste årene.
Privat
Vernepleier Unnur håper hun får mer å rutte med
Marianne Solberg krever reallønnsvekst og uttelling for kompetanse.
Hanna Skotheim
FO-lederen krever at du får betalt for kompetansen din
Vernepleier Hilde Nina Osen og lærer Sondre Setrom er fornøyde med å jobbe på skolen i landet med flest miljøterapeuter.
Simen Aker Grimsrud

