Nå forhandles lønna i kommunene. 450.000 ansatte krever mer å rutte med
– Lønna til medlemmene har blitt mindre verdt. Det må vi gjøre noe med, sier FO-leder Marianne Solberg.
– Jeg mener vi skal takke frontfaget for en god ramme, sier FO-leder Marianne Solberg.
Simen Aker Grimsrud
simen@lomedia.no
– Vi krever økt kjøpekraft for våre medlemmer. Det er det aller viktigste i årets oppgjør. Våre medlemmer merker dyrtida på kroppen, sier FO-leder Marianne Solberg.
Vi møter henne på hovedkontoret til kommunenes organisasjon KS, der hun og resten av LO Kommune-delegasjonen har overlevert sine lønnskrav til arbeidsgiversiden.
– Det handler om likelønn, å løfte de med lavlønn og gi hele laget mer å rutte med.
Slik oppsummerer hun LOs krav.
16.000 FO-ere
Lønnsoppgjøret i KS-området er det viktigste og største for FO. Det omfatter rundt 16.000 av forbundets medlemmer.
FO forhandler sammen med de andre LO-forbundene som organiserer ansatte i kommunene.
På motsatt side av forhandlingsbordet sitter kommunenes organisasjon KS, som representerer arbeidsgiversiden.
Toril jobber fulltid som vernepleier og må ha to ekstrajobber: – Det er belastende
Hvem skal få mest?
KS har sagt at de vil prioritere helsesektoren i årets lønnsoppgjør. Vernepleiere er en av gruppene kommunene sliter med å rekruttere.
Men det kommer til å bli en dragkamp om hvem som skal få mest. De med lengst eller kortest utdanning? Helse- eller utdanningsfeltet?
For arbeidstakersiden forhandler også sammenslutningene YS, Unio og Akademikerne. Hver med sine interesser.
I dag starter lønnsoppgjøret for deg som jobber i kommunen. Her er åtte ting du må vite
Drahjelp fra industrien
Geir Røssvoll, forhandlingsleder for Unio, sa på pressekonferansen at de er opptatt av å tette lønnsgapet mellom privat og offentlig sektor for ansatte med høyere utdanning.
– Det gjelder spesielt i helse- og utdanningsfeltet, sa han.
Hva som blir resultatet i kommuneoppgjøret, henger nøye sammen med resultatet i frontfaget, som er lønnsoppgjøret i den konkurranseutsatte industrien. Det endte i år på 5,2 prosent.
– Jeg mener vi skal takke frontfaget for en god ramme. Vi hører at kommunene har dårlig økonomi, og da er det godt med drahjelp fra industrien, sier Marianne Solberg.
Fagforbundets leder Mette Nord leder delegasjonen til LO kommune, her med Tor Arne Gangsø, forhandlingsleder for KS.
Simen Aker Grimsrud
– Krevende
Tor Arne Gangsø, forhandlingsleder for KS, fikk spørsmål fra pressen om han fortsatt står ved at helsesektoren skal prioriteres i lønnsoppgjøret.
Han svarte at kommunene melder at det er der kommunene opplever størst press på å få tak i fagfolk.
Han forteller at det er krevende med mange ulike krav om å prioritere ulike grupper.
– Vår utfordring blir å finne løsninger som svarer på dette. Vi må finne den gode balansen, sier han.
Oslo kommune er et eget tariffområde. Lønnsoppgjøret for ansatte der starter mandag 22. april. Forhandlingsfristen er natt til 1. mai. Hvis partene ikke blir enige, havner oppgjøret på Riksmeklerens bord.
Flere saker
– Det er krise at barnevernstjenesten ikke har kapasitet til å møte fast i U16 som skal stoppe kriminalitet, mener Jonny Røsbak Hanssen.
Marius Fiskum
Ungdomskriminalitet: – Det er absurd at barnevernet ikke er med
Hovedkravet for lønn er økt kjøpekraft for LOs medlemmer, ifølge leder Peggy Hessen Følsvik.
Brian Cliff Olguin
Snart får du en lønnsøkning. Her er LOs krav til lønnsoppgjøret 2025
Her ved Romerike Krisesenter har de testet ut felles botilbud for menn og kvinner siden 2022.
Hanna Skotheim
På dette krisesenteret har kvinner og menn bodd sammen i tre år. Se hvordan det gikk
Isak Arvola Kvammen, Marte Rowene Utby og Benjamin Salomonsen er klubbledere og mentorer i Tromsø.
Marius Fiskum
De blir betalt for å være kule storebrødre og søstre
Sosialarbeidere er kjent med at ungdom tar kontroll på hverandre med Snap.
Anne M. Odland
Kjærestevold: Unge krever at man skrur av snapkartet
Brian Cliff Olguin