LÆRESTED? Drammens-moské opplever hard skyts etter en reportasje publisert i Fontene og Drammens Tidende. Ungdommer overnatter flere netter i uka på koranskole, advarer en bekymret rektor.

LÆRESTED? Drammens-moské opplever hard skyts etter en reportasje publisert i Fontene og Drammens Tidende. Ungdommer overnatter flere netter i uka på koranskole, advarer en bekymret rektor.

Wikimedia Commons

Moskébråk i Drammen

Lar drammenserne ungdommene sine overnatte på Koranskole? Fontenes reportasje utløser bruduljer.
20.06.2016
11:39
20.06.2016 11:44

edv@lomedia.no

Koranskolen lar en gruppe elever overnatte fem dager i uka, fortalte rektor ved en av ungdomsskolene i Drammen til Fontene. Da ble det bråk.

Les mer: – Sosialt arbeid er det beste vernet mot ekstremisme (fontene.no 3.6.2016)

Christian Tybring-Gjedde (FrP), Linda Hofstad Helleland (H) Hege Storhaug (Human Rights Service) og Abid Raja (V) er blant medieprofilene som nå hiver seg på kritikkbølgen mot Det islamske kultursenter i Drammen. De reagerer på Fontenes og Drammens Tidendes reportasje om at barn av muslimske drammensere tilbringer flere netter i uka i moskeen.

Alle krever at kommunen griper inn mot det de oppfatter menighetens segregering av ungdommer.

VEKKER BEKYMRING: Fontene intervjuet i nummer 5 forebyggingskontakt i Sønde Buskerud politidistrikt, barnevernspedagog Stian Vatnedal. I reportasjen forteller en bekymret rektor om ungdommer som overnatter i en av Drammens moskeer.

VEKKER BEKYMRING: Fontene intervjuet i nummer 5 forebyggingskontakt i Sønde Buskerud politidistrikt, barnevernspedagog Stian Vatnedal. I reportasjen forteller en bekymret rektor om ungdommer som overnatter i en av Drammens moskeer.

Faksimile

Nasjonal sak

Torsdag kveld holdt kommunen et ekstraordinært møte med de barnefaglige tjenestene for å avgjøre hvordan de skal forholde seg til overnattingene. Kirke- og kulturminister Linda Hofstad Helleland (H) øver press i fredagens Drammens Tidende:

– Jeg reagerer på at barn stenges ute fra felles arenaer og at trossamfunn legger sterke begrensninger som hindrer integrering, sier Helleland til DT.

Barnevernet: Ikke ekstra bekymret

– I utgangspunktet så trenger man ikke bli ekstra bekymret av det, sier administrativ leder Elisabeth Lyshaug i barnevernstjenesten i Drammen til Vårt Land.

– Men hvis aktiviteten går på bekostning av andre aktiviteter, som skolearbeid, kan det være bekymringsfullt. Det er imidlertid like bekymringsfullt om det gjelder TV, fotball eller dataspill, sier Lyshaug.

Moskeen: – Fritidstilbud, ikke Koranskole

Ali Ekiz, forstander i Menigheten Det islamske kultursamfunn i Drammen, svarer Fontene per e-post.

Hvordan synes du denne saken (om at ungdommer overnatter i moskeen) er blitt framstilt?

– Saken er uheldig framstilt, da den har blitt omtalt sammen med ekstremisme og annen radikaliserende aktivitet. Dessuten vil jeg påpeke at ungdommene som benytter seg av tilbudet, ikke overnatter i moskeen, men i et separat bygg.

Hvordan har foreldrene reagert på oppslagene i media?

– Foreldrene har ikke kjent seg igjen i medieomtalen, men har tatt dette med fatning, Da de mener tilbudet som blir gitt ikke samsvarer med fremstillingene i media.

Hvor mange ungdommer overnatter?

– Det varierer fra dag til dag. Jeg kan derfor ikke tallfeste dette.

Stemmer det at dere driver Koranskole på kveldstid?

– Vi driver ikke noen koranskole, men som en menighet har vi forskjellige religiøse undervisningstilbud. Ved det omtalte etterskoletilbudet kan aktivitetene vare utover kvelden.

Hva er grunnen til at ungdommer overnatter der?

– Det er mange ulike årsaker, som at det er enklest etter en kveldsaktivitet. Barn vil være sammen, og mange liker seg her på grunn av det sosiale.

Hva har kommunen sagt til dere etter media oppslagene denne uka?

– Kommunen har ikke kontaktet oss, men vi har startet arbeidet med å kontakte ulike instanser og anmodet om et møte, slik at det reelle kommer frem. Medieomtalen omfatter barn og familier, slik at vi alle må følge retningslinjer.

20.06.2016
11:39
20.06.2016 11:44