Legger ned 7 000 mottaksplasser
UDI legger ned 7 000 mottaksplasser. Fredag får ansatte på landets asylmottak vite hvilke mottak som blir lagt ned.
En rekke asylmottak risikerer nedleggelse. Fredag vil navnene på anleggene som skal legges ned bli offentliggjort. Bildet er tatt ved Haslemoen transittmottak i en annen sammenheng.
Martin Guttormsen Slørdal
Saken oppsummert
hans.henrik.torgersen@lomedia.no
– Det har både kommet færre enn antatt og mange av dem som kom i fjor, er nå blitt bosatt i en kommune eller har returnert, sier avdelingsdirektør Christine Wilberg i Utlendingsdirektoratet, i en pressemelding.
Nedgangen i antallet asylsøkere førte før sommeren til at UDI varslet en nedbygging av mottakskapasiteten.
– Det er alltid leit å måtte legge ned mottak da det berører dyktige ansatte, mange lokalsamfunn, voksne beboere og barn. Men vi kan ikke forsvare økonomisk å ha en så stor ledig kapasitet, sier Wilberg, som takker vertskommuner og driftsoperatører for jobben de har gjort, sier Wilberg.
Nedbyggingen berører primært ordinære mottak, men enkelte mottak for enslig mindreårige og transittmottak vil også bli lagt ned. De aller fleste kontraktene som sies opp nå, har tre måneders oppsigelse, og da er sluttdatoen 1. desember.
Etter at de aktuelle driftsoperatørene og vertskommunene er varslet, vil listen over berørte mottak bli offentliggjort fredag klokka 14.
Flere saker
Lars Gjerdåker ønsker at sosialarbeiderne skal ta mer plass.
Simen Aker Grimsrud
Lars vil ha mer synlige sosialarbeidere: – Folk vet ikke hva vi driver med
Tone Mjelde og Margrethe Torgersen Hundhammer er årets sosialarbeidere.
Simen Aker Grimsrud
De varslet om alvorlige lovbrudd på jobb. Det endret livene deres
– Det eneste jeg drev med var fotball. Jeg trengte noe annet å tenke på i livet.
Simen Aker Grimsrud
Espen levde av å spille fotball. Han tok et smart valg på si
Herman Bjørnson Hagen
Elin (24) er nyutdannet, men får ikke jobb
Hanna Skotheim
Skuespiller Marie Blokhus spiller sammen med mennesker fra rusmiljøet i ny film
Ser framover: Karoline Jensen-Trangsrud (30) er takknemlig for hjelpen hun har fått som deltaker i #syktbrajobb. Nå er hun veldig fornøyd med arbeidssituasjonen sin.
Paul S. Amundsen

