Hetset og truet på grunn av jobben? Forsker vil ha din forklaring
56 prosent av vernepleiere, og 43 prosent av miljøarbeidere opplever trusler, netthets og vold på jobben. Nå skal Fafo og FO finne ut hva som skjer.
Eirik Dahl Viggen
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
Vold og trusler, netthets og seksuell trakassering på jobben rammer knappe 7 prosent av norske arbeidstakere. Noen av FO-gruppene har det mye verre.
FO og Fafo sendte onsdag ut en nett-undersøkelse til alle 25.000 studentmedlemmer og yrkesaktive medlemmer. Inkludert tillitsvalgte og ledere. Fra før vet vi at så mange av dem har opplevd vold og trusler på jobben:
• 56 prosent av vernepleierne
• 43 prosent av miljøarbeiderne
• 31 prosent av ansatte i pleie og omsorg i institusjon
• 14 prosent av ansatte i sosiale omsorgstjenester uten botilbud
Tallene er oppsummert i en rapport fra Fafo tidligere i vinter: Vold og trusler – et stort arbeidsmiljøproblem i helse- og sosialsektoren.
Viktige svar søkes
Undersøkelsen skal kartlegge omfanget av vold og trusler, og hvilke konsekvenser det har fått for den enkelte. FO ønsker også å finne ut om medlemmer, tillitsvalgte og ledere i sektoren har kjennskap til forskriften til Arbeidsmiljøloven fra 2017, om systematisk forebygging av vold og trusler.
– Undersøkelsen vil gi viktig kunnskap om hvordan utfordringene håndteres i dag og hvilke tiltak FOs medlemmer ser for seg at kan forbedre arbeidsmiljøet, sier arbeidslivsforsker ved Fafo, Inger Marie Hagen.
Undersøkelsen har også egne spørsmål til FOs tillitsvalgte og ledermedlemmer.
Inger Marie Hagen forsker ved Fafo.
Fafo
– Jeg håper at folk vil ta seg tid til å svare. Vi har et stort behov for kunnskap om dette temaet. Folks erfaringer er helt avgjørende for å komme frem til gode forslag som kan bidra til å redusere faren for å bli utsatt for vold og andre former for trakassering på jobben.
• Eilen (52) er et av 1200 enkeltpersonsforetak som holder kommunalt barnevern på beina
Finn støttespillere
Forbundsleder i FO Mimmi Kvisvik understreker at godt og trygt arbeidsmiljø er arbeidsgivers ansvar, i samarbeid med vernetjenesten og tillitsvalgte. Hun oppfordrer medlemmene til å ta kontakt med sin nærmeste tillitsvalgte dersom de ikke får nok oppfølging eller opplæring i hvordan håndtere vold og trusler. Den lokale fylkesavdelingen i FO kan også bistå med kunnskap, veiledere, tips og råd.
Svarene Fafo og FO får inn legges fram under Arendalsuka i august og på FOs landsmøte i november. Funnene skal brukes som grunnlag for videre politisk arbeid og tillitsvalgtskolering. Svarfristen er en måned fra i dag.
Flere saker
Huthayfa Abusseriya dro til Egypt sammen med mange andre palestinaaktivister. Bildet er tatt i forbindelse med en demonstrasjon foran Stortinget i fjor høst.
Hanna Skotheim
Norsk-palestinsk sosialarbeider arrestert i Egypt: – Alt jeg vil er at barna i Gaza skal få mat
Ole Henrik Kråkenes er fornøyd med at FO-medlemmene mest sannsynlig får reallønnsvekst i år.
Jan-Erik Østlie
Jobber du i en ideell organisasjon? Her er den nye lønna di
Jannicke Larsen, nestleder i FO, har ansvaret for å følge opp rapporten om organiseringen i forbundet.
Hanna Skotheim
Etterlyser bedre kontakt med FO sentralt: – Det må vi ta på alvor
Younas Mohammad-Roe er leder ved Barnevernvakten i Oslo. Han mener det må finnes en nasjonal døgnåpen tolketjeneste man kan henvende seg til.
Hanna Skotheim
Barnevernvakten må ringe tolker midt på natta, uten å vite hvem som er ledig for oppdrag
Sebastian Mortensen landet drømme-lærlingplassen på verkstedet til Lamborghini i København.
Hanna Skotheim
Da fagforeningen sikret ham bolig, fikk 17-åringen drømmejobben
Lene Vågslid ble barne- og familieminister 4. februar i år. Nå har hun fått Stortinget med på å fjerne kravet om master for ansatte i barnevernet.
Brian Cliff Olguin