Lønnsoppgjøret
Har tre uker på å unngå streik i staten
Meklingen i lønnsoppgjøret mellom LO Stat og staten har startet. Kommer til å bli vanskelig, sier Riksmekleren.
– Det er nok en mekling som kommer til å bli vanskelig, men vi kommer til å gjøre et ordentlig forsøk, sier riksmekler Mats W. Ruland. Illustrasjonsfoto.
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
morten@lomedia.no
LO Stat har innledet meklingen for sine drøye 43.500 medlemmer i staten. I slutten av april brøt lønnsforhandlingene sammen.
Tilbudet de hadde fått fra staten var ikke i nærheten av å gi en rettferdig fordeling av pengene i potten, sa LO Stats leder Elisabeth Steen den gangen.
– Det siste tilbudet var en ren provokasjon, og det var umulig å akseptere, sa Steen.
Bakgrunn: Helt riktig å bryte med staten
Har håp
Nå skal riksmekler Mats W. Ruland forsøke å få partene til å bli enige innen midnatt 27. mai. Skal man legge kommentarene etter forhandlingsbruddet til grunn, ligger det an til mye hardt arbeid.
– Det er nok en mekling som kommer til å bli vanskelig, men vi kommer til å gjøre et ordentlig forsøk. Jeg håper vi skal klare det, sier Ruland.
Ønsker løsning
I det første møtet hos riksmekleren skal partene planlegge hva som skal skje i de kommende tre ukene.
– Vi skal bruke disse tre ukene godt. Vi ønsker å komme fram til en god løsning ved hjelp av mekleren, sier Gisle Norheim, personaldirektør i staten.
Staten må bevege seg
Også Steen og LO Stat går inn i meklingen med en tro på at de skal komme fram til en løsning.
– Men det blir utfordrende, og vi er avhengig av at staten vil bevege seg mer enn det de gjorde under forhandlingene, sier Steen.
MEKLINGSSTART: Gisle Norheim (f.v.), statens personaldirektør, riksmekler Mads Ruland og LO Stat-leder Elisabeth Steen har hatt sitt første møte i meklingen i årets statsoppgjør.
Morten Hansen
Flere saker
Sissel Viken brant for fagbevegelsen og hadde flere verv i FO.
Hanna Skotheim
Sissel Viken er død: – Et ufattelig tap for oss i FO Møre og Romsdal
Rikke Simonsen sluttet i jobben på barnevernsinstitusjon i fjor. I år skal hun feire jul med familien.
Erling Slyngstad-Hægeland
Rikke feiret jul på institusjon som ungdom. Nå jobber hun «alltid» på julaften
Gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget Tamima på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Vedtatt pålegg mot arbeidsgiveren etter Kampen-drapet
Elin Dingstad, Pia Frog Mandt og Joakim Næss diskuterer hvordan litteratur gjør dem til bedre fagpersoner.
Hanna Skotheim
Familieterapeutene: – Vi blir bedre fagpersoner av å lese romaner
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim

