Fostermor Elin og mamma Sarah blir brobyggere
Nå skal de to kvinnene hjelpe andre foreldre å samarbeide, så barn i fosterhjem får det best mulig.
Elin Hansen Kjalnes og «mamma Sarah» blir brobyggere etter reportasjen i Fontene.
Matias Myklebust
Saken oppsummert
anne@lomedia.no
– Det er veldig fint hvis jeg kan hjelpe andre foreldre og fosterforeldre til å ha god kontakt og samarbeid, sier Sarah.
Jentene hennes bor i fosterhjem hos Elin og Ronny Hansen i Ørsta. I en reportasje i Fontene tidligere i vinter fortalte de om samarbeidet.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
«Mamma Sarah» var med å feire bursdagen til jentene sine som bor i fosterhjem.
Matias Myklebust
Rett etterpå ble de kontaktet av Yngve Cappelen, brobyggerleder for Norsk Fosterhjemsforening i Region Midt. Han ville rekruttere dem til å være brobyggere, et program i regi av Fosterhjemsforeningen, som nå rulles ut over hele landet.
– Vi er i startfasen med å bygge opp et team som skal bidra som brobyggere. Elin og Sarah ville jeg sikre meg! sier han.
Lære andre å samarbeide
Brobygging handler om å bygge samarbeidsbroer innen fosterhjemsomsorgen, mellom foreldre, fosterforeldre og barnevernstjenesten. Hensikten er at fosterbarna skal få trygghet til å utvikle seg på best mulig måte etter plassering i fosterhjem. Brobyggere skal være med på kurs for fosterforeldre, og de kan bli bedt om å bidra i møter i barnevernstjenesten mellom foreldre og fosterforeldre som ikke samarbeider så godt og som sliter med konfliktløsning.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Sarah (t.h) har bare lov å se døtrene 18 timer i året, men fostermor Elin har inkludert henne i familien.
Matias Myklebust
– Vi er veldig glad for å bli spurt og at vi kan få være med å formidle våre erfaringer og opplevelser. Forespørselen er også en anerkjennelse og tilbakemelding på at det vi gjør er bra, sier Elin Hansen Kjalnes.
De skal først kurses og få veiledning, før de bidrar som brobyggere på sin første samling. I region Midt er det i underkant av ti brobyggerpar, og lederen ønsker å rekruttere flere foreldre og fosterhjem som samarbeider bra, også menn.
FAGARTIKKEL: Slik kan fosterhjem og barnets foreldre få et godt samarbeid
Flere saker
FO streiket for pensjon i sykehusene i 2019. I år kan det bli streik i kommunene, hvis det ikke blir enighet hos Riksmekleren.
Martin Guttormsen Slørdal
Nå skal det mekles i flere lønnsoppgjør. Disse kan bli tatt ut i streik
Stendi Midt har flere barnevernsavdelinger i Trøndelag.
Ole Martin Wold
Mange har varslet og sluttet, barnevernsinstitusjonen er likevel godkjent
Ieva Žemaitis var selv sykemeldt i en periode og snakker av erfaring.
Hanna Skotheim
Ut mot regjeringens krav om sykemelding: – De plastrer et sår som må sys
Frank Breivik, Sarah Forsudd og Mona Dagfinrud sliter alle med å rekruttere vernepleiere, men har ulike løsninger på problemet.
Simen Aker Grimsrud
Tre ledere forteller: Slik lokker de til seg vernepleiere
Renate Ztony er redd for at det kan skje et drap, knyttet til arbeidsforhold ved institusjonen.
Ole Martin Wold
Sjefens hund beit og glefset mot ansatte. 11 har sagt opp
Carina Dannowski er en av sosialarbeiderne som i disse dager er i Norge for lære.
Simen Aker Grimsrud

