FO etterlyser krisepakke mot fattigdom
– Når vi vet at folk dropper måltider, må det mer til enn dette, sier FO-leder Mimmi Kvisvik om statsbudsjettet.
Mimmi Kvisvik savner en krisepakke mot fattigdom. Bildet er fra et besøk på Nav Sagene tidligere i år.
Hanna Skotheim
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
– Vi har først og fremst vært opptatt av å leite etter én ting: Hvordan vil statsbudsjettet hjelpe de som har aller minst? Så langt er svaret at den sosiale profilen ikke er som den burde være, sier FO-leder Mimmi Kvisvik etter en første kikk på regjeringens forslag til statsbudsjett for 2024.
– Ikke nok
Satsene for økonomisk sosialhjelp ble oppjustert fra 1. juli 2023. Denne ekstraordinære prisjusteringen beholdes, men det er ikke nok, mener Kvisvik.
– Når vi vet at folk dropper måltider og sitter og fryser, må det mer til enn dette. Her har vi forventninger til budsjettforhandlingene med SV, sier hun.
I løpet av 2022 mottok i alt 131.100 personer økonomisk sosialhjelp. Dette var 11.000 flere enn i 2021, en økning på nesten ti prosent, ifølge regjeringen.
Savner forebygging
FO er svært godt fornøyd med regjeringens satsing på det statlige barnevernet. Les mer om det her.
Derimot er Kvisvik mer bekymret for det forebyggende arbeidet blant barn og unge.
– Ungdomskriminalitet svares opp med mer politi. Det er vel og bra med forebyggende politi, men vi savner en tydeligere satsing på tverrfaglig innsats. Vi finner for eksempel ingen løfter om flere miljøterapeuter i skolen, sier Kvisvik.
Hun minner om at barnevernsreformen forutsetter langt større forebyggende innsats enn i dag.
Glad for nye VTA-plasser
Regjeringen foreslår å bruke 82,4 millioner kroner til 500 nye varig tilrettelagte arbeidsplasser (VTA) neste år. Disse plassene er en del av regjeringens fireårige opptrappingsplan, som skal gi 2.000 nye plasser fram mot 2027.
– Det er utrolig viktig at det opprettes nye VTA-plasser. Disse var i utgangspunktet ment for mennesker med utviklingshemming, men har over tid fått en bredere målgruppe, slik at de dårligst fungerende har blitt fortrengt, sier Kvisvik.
Regjeringen foreslår:
205 millioner til ungdomsgarantien i Nav.
238 millioner til arbeidsmarknadstiltak og personellressursar i Nav.
82,5 millioner mer til forsøk med arbeidsorientert uføretrygd for å få flere under 30 år i arbeid.
30 millioner mer til funksjonsassistanse i arbeidslivet.
18,7 millioner kroner til å prøve ut to modeller for samhandling mellom Nav og kommunehelsetjenesten for personer med milde til moderate psykiske helseproblemer, rusproblemer og muskel- og skjelettplager.
Flere saker
Solfrid Rød
– Grønt sosialt arbeid tar faget vårt tilbake til røttene
Forskerne finner en årsakssammenheng mellom andelen organiserte og reduserte lønnsforskjeller mellom kjønnene på arbeidsplassen.
Colourbox.com
Fagforeninger minsker lønnsforskjellene mellom kvinner og menn
Barne- og familieminister Lene Vågslid har mottatt rapporten fra utvalgsleder Erik Stene.
Jonas Sandboe
For dårlig kontroll med barnevernsinstitusjoner: – Det er for mye armer og bein
Bare 37 % av kvinner kan pensjonere seg ved 62 uten avtalefestet pensjon. ILLUSTRASJONSFOTO
Sissel M. Rasmussen
Derfor er ekstrapensjonen AFP så viktig for kvinner
Det var i Pilestredet i Oslo at en granat eksploderte tirsdag i forrige uke. Etter eksplosjonen, detonerte politiet en håndgranat som ble funnet i et fotgjengerfelt.
Fredrik Varfjell / NTB
Kan barnevernet forhindre at ungdom havner i kriminelle miljøer?
Det er flere måter teknologi kan brukes til å skade kvinner, sier en av forskerne bak den ferske studien. (Illustrasjonsfoto)
Hanna Skotheim
Teknologi kan redde kvinner i voldelige parforhold, men det kan også skade dem
Regjeringen foreslår:
205 millioner til ungdomsgarantien i Nav.
238 millioner til arbeidsmarknadstiltak og personellressursar i Nav.
82,5 millioner mer til forsøk med arbeidsorientert uføretrygd for å få flere under 30 år i arbeid.
30 millioner mer til funksjonsassistanse i arbeidslivet.
18,7 millioner kroner til å prøve ut to modeller for samhandling mellom Nav og kommunehelsetjenesten for personer med milde til moderate psykiske helseproblemer, rusproblemer og muskel- og skjelettplager.