– Regjeringen svekker pensjon og stillingsvern
STREIKEN: – Jeg er her for å sikre rettighetene til framtidige generasjoner, sier barnevernpedagog Sidsel Hedemann Amdam.
KONFRONTASJON: Barnevernpedagog Sidsel Hedemann Amdam, hovedtillitsvalgt for FO i Nesodden kommune, var blant tusener av fagorganiserte som protesterte mot regjeringens foreslåtte endringer i arbeidsmiljøloven.
Eirik Dahl Viggen
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
Robert Eriksson svingte utenom partene i arbeidslivet før han i desember lanserte forslagene til endringer i arbeidsmiljøloven. Det provoserte FOs medlemmer og rundt 15.000 andre arbeidstakere som trosset regnglaserte issvuller og sju sekundmeter vind for å si nei takk til regjeringens arbeidslivspolitikk.
– Vi må sikre at de som kommer etter oss skal ha de samme rettighetene som det vi har i dag sier Sidsel Hedemann Amdam.
Midlertidighet provoserer
Det som provoserer Amdam mest er regjeringens iver etter å utvide arbeidsgivernes muligheter til midlertidige ansettelser.
– Det blir mer utrygt for den som blir gravid. Man risikerer å ikke få ny kontrakt før fødselspermisjonen er ute. Man kan risikere å gå mange år på midlertidige stillinger.
Svekker pensjon og stillingsvern
Også sosionom Hege Elisabeth Wathne frykter et mer utrygt arbeidsliv, særlig for de som arbeider ved mindre arbeidsplasser.
– Det går ut over folks muligheter til å opparbeide seg pensjonspoeng, rettigheter i arbeidsvernet, og mer arbeid for folk som jobber i institusjoner, med søndagsarbeid. For arbeidstakere er dette viktig å streike for.
– Vi må sikre at de som kommer etter oss skal ha de samme rettighetene som det vi har i dag.
Sidsel Hedemann Amdam, barnevernpedagog, Nesodden
Flere saker
Sissel Viken brant for fagbevegelsen og hadde flere verv i FO.
Hanna Skotheim
Sissel Viken er død: – Et ufattelig tap for oss i FO Møre og Romsdal
Rikke Simonsen sluttet i jobben på barnevernsinstitusjon i fjor. I år skal hun feire jul med familien.
Erling Slyngstad-Hægeland
Rikke feiret jul på institusjon som ungdom. Nå jobber hun «alltid» på julaften
Gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget Tamima på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Vedtatt pålegg mot arbeidsgiveren etter Kampen-drapet
Elin Dingstad, Pia Frog Mandt og Joakim Næss diskuterer hvordan litteratur gjør dem til bedre fagpersoner.
Hanna Skotheim
Familieterapeutene: – Vi blir bedre fagpersoner av å lese romaner
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim

