– Grønt sosialt arbeid tar faget vårt tilbake til røttene
En verden i brann gir sosialarbeidere anledning til å skinne, mener irske Clíona Murphy. – Komplekse problemer og solidaritet, det er vårt talent.
Solfrid Rød
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Clíona Murphy er en av nærmere 600 sosialarbeidere fra 38 land som er i Oslo for en tredagers konferanse i regi av Europa-avdelingen til den internasjonale sosialarbeiderføderasjonen IFSW.
Konferansen avholdes annethvert år, og det er første gang FO er vertskap. De overordnede temaene for konferansen er grønt sosialt arbeid, klimaendringer, FNs bærekraftsmål og urfolksperspektiver.
Clíona Murphy har vært sosialarbeider i 30 år, og jobber nå for det irske sosialarbeiderforbundet. Hun har opplevd en dreining i sosialt arbeid som hun håper er i ferd med å snu.
– Jeg er glad for at jeg studerte sosialt arbeid for 30 år siden. Da handlet det om samfunnsarbeid og strukturer, om menneskerettigheter og rettferdighet. Så ble det mye mer individrettet. Grønt sosialt arbeid ser jeg som vår mulighet til å skinne igjen, til å gå tilbake til røttene. Å jobbe med store, komplekse problemer og sosial endring, det er da vi er best. Det er vårt talent, sier Murphy.
Hun mener de sosialfaglige perspektivene og idealer om solidaritet, likhet og menneskerettigheter blir avgjørende i alle land som nå forbereder seg på stadig verre konsekvenser av klimakrisen.
Nå skal sosialt arbeid farges grønt
– Absolutt relevant
På konferansen skal det legges fram forskning om hvordan nasjonale myndigheter kan inkludere sosialarbeidere i sine beredskapsplaner og hvilken rolle sosialarbeidere kan spille i kjølvannet av ulike katastrofer. Men klimaendringene slår inn i arbeidshverdagen til langt flere, mener sosialarbeidere Fontene treffer på konferansens første dag.
– Klimakrisen påvirker helse, velferd og velstand. For meg som jobber i Nav er dette absolutt relevant, sier Carolina Ormazabal.
Få vårt nyhetsbrev
Carolina Ormazabal (i midten) mener klimakrisen er relevant for jobben hennes i Nav. Her er hun sammen med Ingrid Ellingvåg fra FO Møre og Romsdal og student Cherie Holand, som håper på motivasjon til masteroppgaven.
Solfrid Rød
Hun liker at konferansen er internasjonal og opplever at det å treffe kolleger fra andre land setter ting i perspektiv.
– Fellesskap og solidaritet er viktig for meg. Vi må ikke bare være i vår egen lille boble.
Cosima Stinessen jobber i velferdsetaten i Oslo kommune. Hun mener sosialarbeidere kan spille en viktig rolle for å forhindre økende forskjeller i kjølvannet av klimakrisen.
– Som sosionomer jobber vi med mennesker som ikke får sin stemme hørt. Det er viktig at vi er der og jobber med empowerment og med å forhindre fattigdom, mener Stinessen.
Cosima Stinessen er i foreldrepermisjon, men tror det skal gå fint å kombinere babylivet med faglig påfyll.
Solfrid Rød
Hun er i foreldrepermisjon, men tror det skal gå fint å kombinere babylivet med faglig påfyll.
– Jeg har vært tillitsvalgt i flere år og liker engasjementet på sånne konferanser. Og så skal kona mi holde innlegg, og det gleder jeg meg til å høre på, sier Stinessen.
Om konferansen
IFSW Europa konferansen pågår i Oslo kongressenter 6.–8. oktober
Tittel: Bridging Communities: Building Sustainable Futures
585 deltakere fra 38 land
De overordnede temaene for konferansen er grønt sosialt arbeid, klimaendringer, FNs bærekraftsmål og urfolksperspektiver.
Fattigdom, ulikhet, utdanning, helse, ansvarlig forbruk og anstendige arbeidsforhold er blant undertemaene.
Biolog Dag O. Hessen, forfatter Emma Holten og FO-studentleder Oda Gravdal Ulriksen er blant innlederne.
I tillegg til foredrag i plemun arrangeres en rekke mindre parallellseminar.
Etter konferansen arrangeres det en lunsj-til-lunsj-konferanse i Alta om urfolksperspektiver og utfordringer i sosialt arbeid i nord.
Natur og sosialt arbeid
– Jeg er veldig glad i sosialarbeiderkonferanser, sier Hilde Marie Thrana.
Hun er professor ved Institutt for sosialt arbeid på NTNU, holder på med et prosjekt om natur og sosialt arbeid og skal snakke om naturbaserte intervensjoner, det vil si hvordan sosialarbeidere kan bruke naturen i sitt arbeid.
– Vi sosialarbeidere bruker ikke terapibegrepet, men vi ser at naturen er en arena for å finne ro og møte seg selv, forklarer Thrana.
Carina Ribe Fernee, Charlotte Fiskum og Hilde Marie Thrana gleder seg til tre dager med faglig påfyll.
Solfrid Rød
Carina Ribe Fernee forsker på barn og unges psykiske helse på Sørlandet sykehus, er opptatt av utendørsterapi og er involvert i Thranas prosjekt.
Det er også Charlotte Fiskum fra Institutt for psykologi ved NTNU.
– Jeg er klinisk samfunnspsykolog, så jeg liker meg veldig godt sammen med sosialarbeidere. I tillegg til innlegg om natur og klima, ser jeg veldig fram til urfolkssesjonene, sier Fiskum.
Flere saker
Solfrid Rød
– Grønt sosialt arbeid tar faget vårt tilbake til røttene
Forskerne finner en årsakssammenheng mellom andelen organiserte og reduserte lønnsforskjeller mellom kjønnene på arbeidsplassen.
Colourbox.com
Fagforeninger minsker lønnsforskjellene mellom kvinner og menn
Barne- og familieminister Lene Vågslid har mottatt rapporten fra utvalgsleder Erik Stene.
Jonas Sandboe
For dårlig kontroll med barnevernsinstitusjoner: – Det er for mye armer og bein
Bare 37 % av kvinner kan pensjonere seg ved 62 uten avtalefestet pensjon. ILLUSTRASJONSFOTO
Sissel M. Rasmussen
Derfor er ekstrapensjonen AFP så viktig for kvinner
Det var i Pilestredet i Oslo at en granat eksploderte tirsdag i forrige uke. Etter eksplosjonen, detonerte politiet en håndgranat som ble funnet i et fotgjengerfelt.
Fredrik Varfjell / NTB
Kan barnevernet forhindre at ungdom havner i kriminelle miljøer?
Det er flere måter teknologi kan brukes til å skade kvinner, sier en av forskerne bak den ferske studien. (Illustrasjonsfoto)
Hanna Skotheim