Nav-ansatt angrepet og sprayet med ukjent stoff – leter etter gjerningsperson
Et Nav-kontor i Tromsø er sperret av og evakuert etter at en ansatt ble angrepet og sprayet i ansiktet med et ukjent stoff torsdag morgen.
Illustrasjonsfoto Colourbox
Saken oppsummert
– En av våre ansatte som var på tur på jobb i dag, ble mer eller mindre uprovosert angrepet av en bilist som kjørte i området. Den ansatte fikk et eller annet middel sprayet i ansiktet eller kastet noe i ansiktet. Føreren av bilen kom ut av bilen, sier Nav-sjef Geir Jakobsen til iTromsø.
Politiet leter etter gjerningspersonen. Hele bygget evakueres som følge av at det er brukt et ukjent stoff.
– Det sperres av fordi man er usikker på hvilket stoff det var og ønske å få sikkerhet om dette før man passerer inn og ut, sier Jakobsen.
Den ansatte er kjørt til sykehus. Jakobsen vet ikke om vedkommende er fysisk skadet.
– En person har vært direkte involvert, men så har vi noen personer som har vært i nærheten og opplevde ubehag knyttet til dette stoffet, sier Jakobsen.
All aktivitet ved Nav er stanset inntil de har mer kunnskap om situasjonen.
– En sånn situasjon vil også oppleves som skremmende for ansatte og andre folk i nærområdet. Det er naturlig for ansatte i Nav og tenke at det er en sammenheng mellom jobb og en sånn hendelse. Det har vi ingen indikasjoner på, sier Jakobsen.
ketil.bjerke@ntb.no
Flere saker
– De kan legge igjen så mye penger de vil, men det må sikres i praksis. Det er Anette Wagles dom over statsbudsjettet som ble lagt fram onsdag.
Hanna Skotheim
172 millioner til unge uten jobb: – Pengene må gå til dem som følger dem opp
Ole Tommy Meland er hovedtillitsvalgt i Asker. Kommunen har vært gjennom flere kuttrunder de siste årene.
Hanna Skotheim
Kritisk til kommuneøkonomien: – Redd velferdsstaten forvitrer
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) legger onsdag fram statsbudsjettet for 2026.
Jonas Sandboe
Vil gi mindre sosialhjelp til familier som mottar barnetrygd
FO-leder Marianne Solberg er skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjett for neste år.
Hanna Skotheim
FO-lederen skuffet over regjeringen: – Dessverre ikke et budsjett for forebygging
Truls Wiberg er vernepleier, ansatt i barnevernstjenesten i Bærum.
Anne M. Odland
Vernepleier Truls merker kjøret etter 40 år i jobb. Nå vil kommunen ta fra ham fridagene
– Jeg anser meg for å være heldig fordi jeg ikke døde 13. april, sier Nazar Yurystovskyy.
André Kjernsli