– Bruk dagen
– Bruk 8. mars til å synliggjøre den elendige verdsettingen av velferdsstatens frontsoldater, oppfordrer FO-leder Randi Reese.
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Kampen for likelønn har pågått i 100 år. Fortsatt tjener kvinner bare 85 prosent av menns inntekt.
– Det er viktig og nødvendig å mobilisere til kvinnekamp. Ingenting er mer nødvendig enn å gjøre det 8. mars, påminner Reese.
Likelønn nå!
FO har sendt ut en plakat med kravet «Likelønn nå!» i anledning dagen, og oppfordrer alle medlemmer til å gå i tog.
– Jeg ønsker at hver og en passer på å få fram info om lønnssituasjonen vår. Ikke bare i toget i dag, men i alle anledninger som byr seg fram mot tariffoppgjøret, på jobben, på butikken, i nabolaget, i små og store selskaper. Det er veldig viktig at vi synliggjør den verdsettingsdiskrimineringen vi utsettes for, hevder Reese.
Penger er makt
Hun påpeker at lønnsproblemene gjelder både innad i offentlig sektor, innad i privat sektor og mellom offentlig og privat sektor.
Mellom kvinnedominerte områder i offentlig sektor med høgskoleutdanning og mannsdominerte områder i privat sektor med tilsvarende utdanningsnivå er det en lønnsforskjell på mer enn 100 000.
Penger er makt, og lønnsforskjellen bidrar til å opprettholde maktforskjellene mellom kjønnene, understreker Reese.
– Verdsettingen av kvinner i arbeidslivet må vises i lønningsposen, og vi er utålmodige.
Vold på dagsorden i Stavanger
Selv markerer Reese dagen i Stavanger, der 8. mars-komiteen har valgt hovedfokus på likelønn og vold mot kvinner.
– Vold rammer kvinner i alle samfunn og alle kulturer, og er et alvorlig hinder for likestilling. Et liv uten vold er en menneskerett, men ikke er realitet, heller ikke i Noreg, sier Reese. Og minner om at fem kvinner er drept i Norge bare hittil i år.
I Stavanger er Reese dagens hovedtaler. Sunniva Roumimper holder ungdomsappell. Det blir internasjonale appeller av Gulala Samiei og Jorunn Karin Berg. Etter toget 18.30 er det fest i Folkets Hus.
Flere saker
Barnevernsarbeidere i Østfold øver på scenarioer for å bli bedre i yrket. Camilla Galstad spiller rusa mor.
Anne M. Odland
Camilla spiller rusa mor: – Rollespill gjør oss bedre
Da Bredtveit høysikkerhetsavdeling ble stengt, flyttet 30 kvinner hit til Ullersmo fengsel.
Gorm Kallestad/NTB
Flere slår alarm om kvinner i fengsel: – Vi er understimulerte og nedprioriterte
Kvinnen på bildet er medlem av urfolksorganisasjonen CPK som arbeider for å beskytte urfolks rettigheter mot selskaper som driver med skogbruk, vannkraft og gruvedrift.
Hanna Skotheim
– Vi eksisterer ikke i dette rasistiske systemet
Berit Jacobsen er leder i Norsk barnevernlederforening. Hun mener det ikke nødvendigvis er mindre krevende å jobbe i en liten barnevernstjeneste.
Fartein Rudjord
Skal ledere i små barnevernstjenester tjene minst?
Brian Cliff Olguin
Sjekk hva barnevernslederen i din kommune tjener
Kjell Arne Lie synes ikke hans eget forbund har vært helt tydelige i spørsmålet om masterkrav i barnevernet.
Hanna Skotheim