– Sett potten på høgskolegruppene
– Nå skal vi sloss for å få de tre milliardene til høgskolegruppene i offentlig sektor, sier Heidi Klokkervold, som var vertskap for 90 FO-ere på årets Trondheimskonferanse.
Saken oppsummert
edv@lomedia.no
– Det var ukjent for meg at deler av LO har vurdert å si nei til regjeringens likelønnspott, sier leder i FO Sør-Trøndelag, Heidi Klokkervold.
Hun er lettet over at Trondheimskonferansen i helgen vedtok å støtte kravet om likelønnspott til høgskolegruppene i offentlig sektor. Konferansen samlet 600 tillitsvalgte fra alle LO-forbundene.
LO også for utdanningsgruppene
Fellesforbundets leder, Arve Bakke, argumenterte fra talerstolen imot likelønnspott. Han frykter en slik innsprøyting på tre milliarder kroner i vårens lønnsoppgjør vil utløse et umiddelbart krav om kompensasjon fra gruppene av uorganiserte.
– Det er som om de ikke har sett at LOs medlemmer inkluderer mange tusen med høgskoleutdanning, både i Fagforbundet, NTL, FO og andre forbund, sier Klokkervold.
Kvinnefront
Hele 90 FO-medlemmer deltok og trakk dermed opp kvinneandelen blant deltakerne til 40 prosent. Det er første gang FO er så sterkt representert, ifølge Klokkervold. Hun er fornøyd med at FO var med og frontet likelønnskravet på konferansen og ikke overlot det til andre kvinnerike forbund.
– Konferansen er svært viktig for å mobilisere fagbevegelsen.
Hun håper LO nå tar signalet og sier ja takk til de tre milliardene regjeringen står klar med. Deretter bør LO lage en egen strategi for likelønn og lavtlønn i privat sektor, mener Klokkervold.
– Det er kjempeviktig å ikke overlate denne saken til manneforbundene konkluderer Klokkervold.
Flere saker
Hanna Skotheim
Norske sosialarbeidere støtter urfolk i Guatemala: – En stor opplevelse å se deres kamp for demokrati
TOLKER VEDTAKET: Sjeføkonom Roger Bjørnstad i LO.
Jan-Erik Østlie
Sjeføkonom om ny AFP: – LO har helt klart vedtatt en opptjeningsordning på sikt
Delegasjonsleder Marit Selfors Isaksen (nr. to f.h. foran) er stolt over delegasjonen, her på vei inn til fem lange dager på kongress.
Simen Aker Grimsrud
– En historisk kongress sett med FOs øyne
Kathrine Haugland Martinsen utenfor Folkets hus noen minutter før valgkomiteens innstilling ble klar.
Jan-Erik Østlie
Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
KULTURPRISVINNEREN: Henriette Steenstrup ble hyllet av LO-kongressen.
Jan-Erik Østlie
LOs kulturpris til skuespiller Henriette Steenstrup
Leif Martin Kirknes