Aksjon LO-debatt
FO-ere er lite synlige i LOs medlemsdebatt. FO Hordaland starter nå en aksjon for å få medlemmene i tale, og oppfordrer alle andre avdelinger til å følge opp. – Nå må vi passe på at FOs krav blir hørt fram mot LO-kongressen, sier fylkessekretær Kenneth Larsen.
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Medlemsdebatten «Et godt arbeidsliv», som ble startet i september, inviterer LOs godt og vel 850 000 medlemmer til å si sin mening om hva som skaper et godt arbeidsliv.
Hittil har relativt få FO-medlemmer deltatt i debatten. Av alle LOs 22 forbund er det bare Norske Idrettsutøveres Sentralorganisasjon og Musikernes fellesorganisasjon som ligger bak FO på statistikken. Norsk Post- og kommunikasjonsforbund, Skolenes landsforbund, Handel og kontor og Arbeiderbevegelsens Presseforbund ligger på topp.
I lunsjen
Nå må også FO-ere komme på banen og bli med på å forme LOs krav til politikerne i forkant av neste års stortingsvalg, mener FO Hordaland.
– Mange andre forbund er aktive, og bidrar dermed til at medlemmene sine saker blir hørt. Det skal vi og!, heter det i en melding sendt ut til alle representantskapsmedlemmer. De oppfordres til å videresende oppfordringen videre til alle FO-ere.
– Lag gjerne en liten lunsj-happening der folk får utdelt brosjyrer og oppfordring om å sende inn sine forslag, oppfordrer FO Hordaland.
Må bli synlig
Et godt arbeidsliv var tema på avdelingens representantskapsmøte sist onsdag. Debatten resulterte i 36 forslag til LO og ga FO Hordaland en desidert førsteplass. Nesten ni av 10 forslag fra FO-medlemmer kommer fra FO-ere i Hordaland.
– Vi anbefaler alle andre avdelinger å gjøre følge opp. Send gjerne ut forslag til tema til alle medlemmer, slik at vi kan bli godt synlig fram til LO-kongressen, lyder oppfordringen fra fylkessekretær Kenneth Larsen.
Likestilling på topp
Likelønn, rettferdig lønn for høgskolegruppene, arbeidstid, veiledning i arbeidstiden, 800 nye stillinger i barnevernet innen to år, offentlig tjenestepensjon og sosialhjelpssatser på SIFO-nivå, er blant kravene FO Hordaland oppfordrer sine medlemmer til å oversende LO.
I følge LOs statistikk er FOs medlemmer mest engasjert i temaet likestilling. Sosial dumping kommer på topp hos flere forbund, deriblant Fellesforbundet, EL og IT Forbundet og Norsk Post- og kommunikasjonsforbund. Medlemmene i Fagforbundet og Handel og Kontor er mest opptatt av arbeidstid. og i Fagforbundet.
Medlemsdebatten skal munne ut i et eget dokument til LO-kongressen i mai neste år.
Flere saker
Det sto mellom juss og barnevern. Nå studerer Oda begge deler.
Simen Aker Grimsrud
Hun drømmer om å sitte i regjering en dag, men først skal hun krangle litt med høyresiden på TikTok
Ine Vedeld opplever ofte diskriminering på grunn av sin funksjonshemming. Da kan hun føle seg dum og til bry.
Morten Rakke
Ine fikk mange reaksjoner da hun kritiserte A-laget: – Jeg ville få folk til å tenke
– Blir det sånn at lønna i Oslo blir stående stille til vi blir tatt igjen av KS, vil det nok skape mange sterke reaksjoner blant ansatte, sier FO Oslos leder Lisbeth Norshus.
Hanna Skotheim
Ansatte frykter lavere lønn: – Det vil i så fall være ekstremt uheldig
Lene Strand-Langbakk, Håkon Alnes, Anne Louise Wennersberg og Wenche Mora skal være med å foreslå kutt i psykiatrien.
Anne M. Odland
Kutt i psykisk helsehjelp for barn og unge: –Hjertene våre blør
Det nye utdanningsprogrammet for barnefaglig sakkyndige er åpent for barnevernspedagoger. Annika Melinder er studieleder.
Erik Engblad
Ny utdanning åpnes for barnevernspedagoger
Marie Løkken Jacobsen mener miljøterapeuter har en helt annen tid med elevene og kan se hva de trenger. Derfor synes hun det er synd at miljøterapeuter kuttes.
Privat

