NAVO-forhandlingene er i gang
I dag starter lønnsoppgjøret i NAVO-bedriftene. – Dette er et viktig område for våre medlemmer. En blir litt yr når det er forhandlinger, sier FO-leder Randi Reese.
Nestleder Tone Sønsterud i LO Stat skal for første gang lede forhandlingene på vegne av LO Stat.– Norge går bra for tida, og det er derfor naturlig at de ansatte som er med på å skape resultatene også forventer uttelling, sier Sønsterud.
Årets oppgjør er som kjent et mellomoppgjør, så det skal i all hovedsak forhandles om kroner og øre. Sønsterud og resten av forhandlingsdelegasjonen i LO Stat har selvsagt notert seg resultatet i NHO-oppgjørene, der fasiten ble 2,50 kroner pr time i lønnstillegg, samt et lavtlønnstillegg på 1 krone timen. NAVO-oppgjøret havner ofte i nærheten av NHO-oppgjøret.
Flest i NAVO-helse
NAVO-oppgjøret omfatter primært statseide aksjeselskap. FO har flest medlemmer innen NAVO-helse.
Det er forhandlingene i den såkalte A-delen som skal gjennomføres først. Erfaringsmessig gjennomføres dette raskt, og resulterer i en grunnleggende bit som alle skal ha - uansett virksomhet. Deretter fortsetter forhandlingene mellom partene i de enkelte virksomhetene, før det hele rundes av igjen i en runde mellom LO Stat og NAVO.
– Dette er kjempespennende og vi skal holde medlemmene løpende orientert, lover Reese.
Følg tariffoppgjøret på: www.frifagbevegelse.no/fontene/nyheter/tariff
Siste nytt
- Vi blir bedre fagfolk av å måtte argumentere for vår praksis, sier Bjarte Gangeskar.
Privat
Han talte myndighetene midt imot: – Jeg er blitt klokere av det
– Jeg fikk frysninger da jeg hørte lydopptaket, sier psykologspesialist Heidi Wittrup Djup.
Hanna Skotheim
Lydopptaket fra en barnevernstjeneste rystet henne
Mye lest
Barnevernsleder Jakob Bråtå er opptatt av å få til et godt samarbeid med foreldre som barnevernet kommer i kontakt med. Her med sønnen som han adopterte da gutten fylte 18 år. (Arkivbilde).
Marie von Krogh
Barnevernsleder gir foreldre advokat før de har krav på det
Ved siden av skapet er det et hull i veggen for å kaste brukt utstyr.
Privat