Oslos sosiale geografi endres
Bydelene i indre Oslo øst har hatt en markant vekst i utdanningsnivået de siste årene. Disse bydelene har også hatt minst vekst i tallet på bosatte ikke-vestlige innvandrere. Samtidig har drabantbyene økende levekårsproblemer.
Saken oppsummert
Dette kommer fram i en artikkel i Oslo-speilet, som gis ut av Oslo kommune. Oslo-speilet trekker disse konklusjonene på bakgrunn av statistiske indikatorer som utdanningsnivå, inntektsnivå, andel med uføretrygd samt status og endring for andelen ikke-vestlige innvandrere.Opplysningene bygger på Statistisk sentralbyrås levekårsindeks for 2005.
Fattige drabantbyer
Drabantbyene er i ferd med å overta plassen til indre by øst når det gjelder det relativt sett største omfanget av levekårsproblemer.Handlingsprogrammet Oslo Indre Øst, et samarbeid mellom staten og Oslo kommune, skulle bedre levekårene for befolkningen på Oslos østkant. Det tiårige prosjektet skal avvikles i løpet av 2006. Det er nå politisk interesse for en tilsvarende satsing på Groruddalen, men da med sterkere vekt på samferdsel og fysisk miljø.De vestlige bydelene holder fortsatt sin posisjon med vesentlig bedre levekår enn gjennomsnittet for Oslo.
Færre sosialhjelpsmottakere
Samtidig meldes det at antall sosialklienter er svakt redusert i hovedstaden. I 2004 mottok 20 654 personer økonomisk sosialhjelp. Det er en reduksjon med 880 personer, eller 4,1 prosent i forhold til 2003. Tallene viser at antall kroner utbetalt til sosialhjelp har hatt en svak stigning. Gjennomsnittsbeløpet per klient har derfor økt fra 42 302 kroner i 2003 til 45 747 kroner i 2004.
Flere saker
Kathrine Haugland Martinsen utenfor Folkets hus noen minutter før valgkomiteens innstilling ble klar.
Jan-Erik Østlie
Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
KULTURPRISVINNEREN: Henriette Steenstrup ble hyllet av LO-kongressen.
Jan-Erik Østlie
LOs kulturpris til skuespiller Henriette Steenstrup
Leif Martin Kirknes
Kaffe, klemmer og koreografi
– Det finnes knapt ord som kan beskrive virkeligheten for palestinerne. Men det finnes ansvar, og det finnes håp i solidaritet, sier Ole Henrik Kråkene.
Jan-Erik Østlie
FO-topp vil ha med LO på boikott av Israel
Kathrine Haugland Martinsen vil bidra til å styrke høyskolegruppenes plass i LO.
Hanna Skotheim
Sosialarbeider Kathrine kan bli valgt inn i LOs ledelse. Hvor stor innflytelse vil hun få?
Lisbeth Norshus fra FO vil ha LO med på at leting etter nye områder for oljeutvinning skal stoppe nå.
Ole Palmstrøm