Bedre føre var enn etter snar
Alle vet at forebyggende arbeid både er god sosialpolitikk og god samfunnsøkonomisk politikk. Ungdomsklubber, kulturaktiviteter, idretts- og fritidstilbud kan skape positive miljøer og hindre at ungdom faller utenfor. Likevel satses det lite på dette viktige området.
Saken oppsummert
Norske myndigheter har en plikt til å sikre alle barn og unge gode oppvekstvilkår og forebygge sosiale problemer. Barnekonvensjonen av 1991 er nedfelt i norsk lov og gjør dette ansvaret klart, det samme gjør barnevernloven og sosialtjenesteloven. Likevel er det flere forhold for barn- og unge i Norge som tydelig viser at samfunnets innsats ikke strekker til.
I 2002
var det 34 362 barn- og unge som fikk hjelp av barnevernet i Norge. Dette tallet økte til 36 000 fram til 2003, og foreløpige tall fra SSB viser en fortsatt økning i 2004. I tillegg til dem barnevernet hjelper er det mange barn som av ulike årsaker ikke fanges opp og som lider under den politikken som føres. Så mye som 26 000 barn lever i dag under fattigdomsgrensa. 25 000 barn blir slått eller har vært vitne til vold i hjemmet, og over 90 000 barn har psykisk syke foreldre. Det er meningsløst at så mange barn og unge skal lide i et land som rår over gode faglige og økonomiske ressurser til å forebygge mye av de lidelsene som er nevnt over. Alle vet at forebyggende arbeid både er god sosialpolitikk og god samfunnsøkonomisk politikk. Ungdomsklubber, kulturaktiviteter, idretts- og fritidstilbud kan skape positive miljøer og hindre at ungdom faller utenfor. Likevel satses det lite på dette viktige området. Tvert imot er forebyggende barne- og ungdomsarbeid noe av det første som skjæres ned når kommunebudsjettene salderes. FO vil derfor satse offensivt på at forebyggende barne- og ungdomsarbeid skal lovfestes som et offentlig ansvar, der konkrete tiltak skal framkomme av lovteksten.
De øvrige
skandinaviske landene har allerede en mer forpliktende lovgivning enn Norge. Dansk Lov om social service pålegger danske kommuner å ha tilstrekkelige klubbtilbud og sosialpedagogiske fritidstilbud. Dette gjelder for både funksjonsfriske barn, for barn- og unge med varig nedsatt fysisk eller psykisk funksjonsevne og for barn med særlig behov for støtte og behandling. Det er derfor ikke tilfeldig at Danmark fikk skryt, mens Norge tidligere i år ble sterkt kritisert av FNs Barnerettskomité som var bekymret over at barn med funksjonshemninger har begrenset deltagelse i kultur- og fritidsaktiviteter. Noen gode forebyggende tiltak er heldigvis allerede initiert. Barne- og familiedepartementet puster nå liv i Foreldreveiledningsprogrammet. Dette har som mål å styrke omsorgen og oppveksten for barn og unge. Programmet ble iverksatt for å forebygge psykososiale vansker og redusere samspillsvansker mellom foreldre og barn. En vesentlig del av programmet innebærer tilrettelegging av møteplasser der foreldre kan ta opp spørsmål og utveksle erfaringer når det gjelder oppdragelse av egne barn. Justis og politidepartementet presenterte nettopp sin handlingsplan mot barne- og ungdomskriminalitet. I tillegg til 21 konkrete tiltak påpekes det i planen at bærekraftig forebygging krever samarbeidsevne og –vilje, i tillegg til strukturer som tillater og legger til rette for felles innsats mellom ulike fagfolk og etater.
Inntil en ny lov om forebygging er på plass, vil FO slåss for at eksisterende klubber og fritidstilbud for barn- og unge får bestå og at nye tiltak utvikles. Forebygging kan være kostbart å finansiere i dag, men er den beste investeringen i framtiden. Det er jo mye bedre å være føre var enn etter snar.
Flere saker
Kristin Berg er klinisk sosionom og familieterapeut.
Sanden Media
Blinde Kristin om lovendring: – Jeg vil bidra i arbeidslivet uten å slite meg ut
Julefesten for tidligere barnevernsbarn bringer fram gode og såre følelser og er noe av det fineste familieveileder Maja Mugaas (t.h) er med på hvert år.
Hanna Skotheim
Julefest med tidligere barnevernsbarn: – Det fineste jeg gjør i året
Senterpartiets Kjersti Toppe (Sp) mener Nav er i krise.
Skjalg Bøhmer Vold
Senterpartiet vil dele Nav i to: – Arbeidet må starte straks
Hanne Glemmestad er utdannet sosionom og har tidligere vært Nav-leder.
Hanna Skotheim
Hanne skal være med å gjøre Nav-regelverket enklere: – Kan gi bedre omdømme
Hanna Skotheim
Hun jobber side om side med dem som bor i de utsatte områdene
Morten Gloppestad von Krogh er velferdsviter og leder i FOs nye landsdekkende klubben for statlige ansatte i Nav.
Simen Aker Grimsrud

