Ulike terskler
Turid Vogt Grinde (red.):Nordisk barnevern. Terskelen for barneverntiltak og beslutningsprosessen ved bruk av tvangNOVA-rapport nr. 18/04
Saken oppsummert
Hvor vanskelig kan et barn ha det før barnevernet griper inn? Tersklene ser ut til å variere. Danmark har et høyere antall barn i døgninstitusjoner enn andre nordiske land, men samtidig veier hensynet til foreldrene tyngre i vurderingene om et barns plassering og omsorg i Danmark og Island enn i Norge. Her er det hensynet til barna som veier tyngst.
Mellom de nordiske land er det variasjon både i hvilke interesser som vektlegges mest – barnets eller foreldrenes – og i holdningen til tvangsbruk. Dette er tema for denne NOVA-rapporten.Utgangspunktet er et forskningsprosjekt med forgreininger i Danmark, Island og Norge om terskler og beslutningsprosesser i barnevernet. Vigdis Bunkholdt og Turid Vogt Grinde er de norske prosjektlederne.
Saksbehandlere fra barnevernet i de tre landene ble presentert for identiske situasjoner som var aktuelle for barnevernet, såkalte vignetter. Saksbehandlernes gruppedrøftelser viser hvordan ulike faktorer blir vektlagt forskjellig i de ulike landene. Rapporten har nyttig statistikk som belyser bruk av tiltak, og vi får del i saksbehandlernes vurderinger.
Mia
Flere saker
Jonny Ottesen er en pådriver for å begrense antall «quick returns» på Sandviken sykehus i Bergen.
Helge Skodvin
Jonny fikk søvnproblemer av turnusen
Illustrasjonsfoto: Colourbox
– Arbeidsgivere må ta søvnhygiene på alvor
– Vi må gjøre som i 1969, da vi fant olja, mener Lars Gjerdåker, hovedtillitsvalgt for FO i Bærum kommune.
Simen Aker Grimsrud
Reagerer på kutt: – Sprøtt å spare nesten en milliard på å tyne de ansatte
Hanna Skotheim
Nekter å la tek-giganter ta over barnas oppvekst: – Vi må skjerpe oss
Kari Honerød er barnevernsleder i Skien og sitter i NOBO-styret. Hun er glad for den nye tilskuddsordningen for videreutdanning.
Hanna Skotheim
Mer penger til videreutdanning: – Wow, dette er bra!
Lars Gjerdåker ønsker at sosialarbeiderne skal ta mer plass.
Simen Aker Grimsrud

