– Vitneplikten overkjører streikeretten
Et FO-medlem må møte i Tingretten i en sak hvor foreldrene anker barnevernets beslutning om å overta omsorgen, forteller klubbleder Tone Risvoll Kvernes i Kongsberg.
Saken oppsummert
vibeke.liane@lomedia.no
FO-klubben i Kongsberg kommune hadde mange runder før de ga etter for Tingrettens krav om at saken ikke skulle utsettes. De mener saken burde utsettes til streiken er over. FO-medlemmet vitner i ankesaken i morgen og torsdag.
– Gutten er i trygge hender. Han er i fosterhjem. Vi ville bruke denne saken til å markere konsekvensene av at vi er i streik overfor rettssystemet. Men Tingretten krevde at saken skal gå nå, sier Kvernes.
Tverr rett
Siden Tingretten likevel mener saken bør gå nå, valgte FO-klubben å sende det streikende medlemmet i Tingretten fordi hun kjenner saken best. – Vi vil at gutten skal få best mulig behandling i rettssystemet.
Kvernes hevder at retten ikke nøler med å utsette saker i Fylkesnemnda i både to og tre måneder hvis dommeren er syk. – Når det er noe den andre veien, gjelder ikke den samme reglen, mener Kvernes.
Akutt dispensasjon
Hun forteller at de ikke nølte med å gi et medlem dispensasjon fra streiken for å møte i fylkesnemnda i forrige uka.
– Den saken gjaldt en gutt som lever i en situasjon med omsorgssvikt. Det er noe helt annet, framholder Kvernes.
Trapper opp streiken
Fra i morgen tas ytterligere tre medlemmer i FO Kongsberg ut i streik. Det innebærer at 38 FOere i Sølvbyen er streik hvis meklingene ikke fører fram. – Da tar vi ut et medlem i barneverntjenesten, et medlem i Nav og et medlem som jobber i den psykisk helsetjenesten.
Flere saker
Barnevernsarbeidere i Østfold øver på scenarioer for å bli bedre i yrket. Camilla Galstad spiller rusa mor.
Anne M. Odland
Camilla spiller rusa mor: – Rollespill gjør oss bedre
Da Bredtveit høysikkerhetsavdeling ble stengt, flyttet 30 kvinner hit til Ullersmo fengsel.
Gorm Kallestad/NTB
Flere slår alarm om kvinner i fengsel: – Vi er understimulerte og nedprioriterte
Kvinnen på bildet er medlem av urfolksorganisasjonen CPK som arbeider for å beskytte urfolks rettigheter mot selskaper som driver med skogbruk, vannkraft og gruvedrift.
Hanna Skotheim
– Vi eksisterer ikke i dette rasistiske systemet
Berit Jacobsen er leder i Norsk barnevernlederforening. Hun mener det ikke nødvendigvis er mindre krevende å jobbe i en liten barnevernstjeneste.
Fartein Rudjord
Skal ledere i små barnevernstjenester tjene minst?
Brian Cliff Olguin
Sjekk hva barnevernslederen i din kommune tjener
Kjell Arne Lie synes ikke hans eget forbund har vært helt tydelige i spørsmålet om masterkrav i barnevernet.
Hanna Skotheim