Avstår fra anbud
Kirkens Bymisjon vil ikke delta i anbud på enkelpersoner. – Et flott budskap, det offentlige må ha grepet på disse tjenestene og ikke aktørene, sier Anna-Sabina Soggiu i FOs arbeidsutvalg.
vibeke.liane@lomedia.no
Soggiu har ikke illusjoner om at alle aktørene innen tjenesteyting vil fatte den samme fromme beslutningen.
– Men det er et sterkt signal til de andre. FO er imot anbudsutsetting av tjenester som folk trenger. Det er ekstra problematisk når tjenestene til enkeltpersoner legges ut på anbudstorget, da kan det medføre brudd på personvernet, fremholder Soggiu.
Anbud trenerer beslutninger
Før helgen kom Kirkens Bymisjon med budskapet om at de ikke vil delta i anbudet på enkeltpersoner. De mener det først og fremst handler om et helhetlig faglig ansvar:
«Ved innflytting basert på konkurranse på enkeltpersoner pulveriseres denne og vi blir ute av stand til å ta et helhetlig ansvar. Dette betyr også etter vår vurdering et dårligere tilbud og lavere faglig kvalitet».
Kirkens Bymisjon mener anbudsutsetting på enkeltpersoner fører til at en rekke bosettingssaker nå stopper opp fordi Byrådet ikke vil fravike anbudsregimet.
«Markedsideologi går foran behovet for å gi hjelpetrengende et akseptabelt botilbud», skriver Kirkens Bymisjon i en pressemelding.
Siste nytt
Sandra Miller (f.v.), lærer Helen Graarud, Patricia Eriksen og Linn Eriksen øver på en samtale i barnevernet.
Simen Aker Grimsrud
Nytt senter skal hindre at studenter får «praksissjokk»: – Dette er unikt
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Sosionom Lene (30) vil melde seg ut av FO i amme-protest
Mye lest
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Sosionom Lene (30) vil melde seg ut av FO i amme-protest
Margrete Hovland Malterud (t.v.) er psykolog i Barne- og familieetatens psykologtjeneste akutt-og korttid og Mathilse Sanne er barnevernkonsulent ved beredskapshjemavdelingen. Begge jobber på Aline- og Frydenbergtunet i Oslo.
Hanna Skotheim