Skal lage verktøy for forebygging
Forsker skal finne fellestrekk ved bekymringsmeldingene til barnevernet. Målet er å sette inn forebyggende tiltak.
Saken oppsummert
I neste uke begynner stipendiat Stefan Popovici ved Institutt for Spesialpedagogikk på et forskningsprosjekt hvor han gransker 300 saksmapper i barnevernet i Sagene bydel for årene 2001, 2003, 2005 og 2007.
Et overordnet formål med arbeidet er å finne forklaringer på det økende antallet barn og unge som blir tilmeldt til barnevernet i bydelen.
Bydel Sagene i Oslo ble valgt på bakgrunn av den varierte befolkningen.
Gransker innvandrerbefolkningen
Popovici skal forsøke å finne forklaringen på rekrutteringen til barnevernet fra ulike etniske grupper, siden det er større antall tilmeldte til barnevernet fra disse gruppene enn fra den øvrige befolkningen. I følge prosjektdokumentene til Popovici sliter ulike etniske grupper med forskjellige tilpasningsproblemer, som relasjon til skolen.
Ser på det etniske
Popovici mener saksmappene er rike på opplysninger som tidligere ikke er utnyttet til vitenskapelige formål, og vil undersøke om det er forskjeller mellom første- og andre generasjons innvandrere når det gjelder behovet for barneverntjenester.
Av ting han vil granske er temaer rundt etnisitet:
• Har barnet har kommet til Norge som flyktning eller ved familiegjenforening.
• Hvor lenge barnet og foreldrene har vært i landet.
• Mors utdanning, yrke, stilling og eventuell inntekt. Kom hun til landet som flyktning, arbeider eller familiegjenforening. (Det gjelder innvandrere)
• Fars utdanning, yrke, stilling og eventuelle inntekt, om han kom som flyktning, arbeider eller familiegjenforening. (Det gjelder innvandrere)
• Barnets og foreldres religion.
• Antall personer i husholdningen.
• Barnets skolegang.
• Barnets Helsetilstand
Anonyme data
Popovici har som mål å utvikle et instrument for vurdering av risikoen for at et barn kan bli barnevernsklient.
Personlige opplysninger som navn, fødselsdato, kontaktopplysninger vil ikke bli registrert. Prosjektet er etter planen ferdig om to år.
Flere saker
Kathrine Haugland Martinsen utenfor Folkets hus noen minutter før valgkomiteens innstilling ble klar.
Jan-Erik Østlie
Sosionom Kathrine får plass i LOs ledelse: – En historisk dag
KULTURPRISVINNEREN: Henriette Steenstrup ble hyllet av LO-kongressen.
Jan-Erik Østlie
LOs kulturpris til skuespiller Henriette Steenstrup
Leif Martin Kirknes
Kaffe, klemmer og koreografi
– Det finnes knapt ord som kan beskrive virkeligheten for palestinerne. Men det finnes ansvar, og det finnes håp i solidaritet, sier Ole Henrik Kråkene.
Jan-Erik Østlie
FO-topp vil ha med LO på boikott av Israel
Kathrine Haugland Martinsen vil bidra til å styrke høyskolegruppenes plass i LO.
Hanna Skotheim
Sosialarbeider Kathrine kan bli valgt inn i LOs ledelse. Hvor stor innflytelse vil hun få?
Lisbeth Norshus fra FO vil ha LO med på at leting etter nye områder for oljeutvinning skal stoppe nå.
Ole Palmstrøm