Lønnsoppgjøret for ansatte i staten:
Fortsatt ingen løsning i statsoppgjøret
– Situasjonen er alvorlig, avstanden mellom partene er stor, sa riksmekler Mats Ruland i går kveld. Nå fortsetter partene i statsoppgjøret på overtid inn i morgentimene.
MEKLING: Få timer før fristen utløper, karakteriserer riksmekler Mats Ruland meklinga som den vanskeligste han har hatt i staten.
Ole Palmstrøm
Saken oppsummert
merete.jansen@lomedia.no
Oppgjøret omfatter om lag 165.000 statsansatte, rundt 2700 kan bli tatt ut i streik i den første runden. Så vil antallet stige etter hvert dersom ikke partene finner sammen igjen og kommer fram til en løsning.
Riksmekler Mats Ruland sier til FriFagbevegelse at dette er det vanskeligste oppgjøret han noen gang har meklet i i statlig sektor.
– Det er helt klart det vanskeligste!
Tre timer før meklingsfristen beskrev han situasjonen som fastlåst. En time senere virket ikke stillingen noe særlig bedre.
– Det er betydelig avstand mellom partene.
Vanskelige spørsmål
Partene diskuterer både penger og prinsipper. Det temaet som er forventet å bli det vanskeligste å komme til enighet om, er om de ulike hovedsammenslutningene skal tilbake på like tariffavtaler eller beholde dagens to.
Staten, som er arbeidsgiver, har hatt dette som ett av sine utgangskrav, og LO Stat og YS Stat har vært tydelige på at de ønsker samling.
Men Akademikerne Stat og Unio Stat har vært svært lunkne til dette. De ønsker å beholde dagens avtale, der de står mer fritt til å fordele pengepotten ute i virksomhetene.
Dette står i sterk kontrakt til ønsket fra LO Stat og YS Stat om å fordele mest mulig sentralt og i form av generelle tillegg. De mener dette er det beste for å ivareta alle arbeidstakerne, og ikke minst de som ligger lavest i lønn.
– Noen store, prinsipielle krav
Riksmekler Mats Ruland vil ikke peke på noen krav som mer krevende enn andre å komme til enighet om, men sier samtidig dette til FriFagbevegelse:
– Det er noen store, prinsipielle krav som er reist i årets oppgjør og som preger meklingen.
Dette er de vanskelige spørsmålene i statsoppgjøret
Forhandlerne snakker ikke med pressen underveis i meklingen, men Egil André Aas har tidligere sagt dette:
– Vi skal gjøre det vi kan for å komme i mål i meklingen, men streik er et lovlig kampmiddel, og vi forbereder oss derfor til å ta det i bruk.
LO Stat har meldt at de tar ut rundt 1100 medlemmer i streik fra første stund, dersom dette ender med konflikt. YS Stat har 320 medlemmer i første streikeuttak, mens Unio Stat har tatt ut 21 medlemmer.
Akademikerne Stat tar ut 1240 medlemmer, ifølge NTB.
Kommentar: Lønnsoppgjøret i staten blir tidenes vanskeligste
Innstilt på å fortsette
Fristen for å bli enige, er altså ved midnatt, men det er mer regelen enn unntaket at partene fortsetter å jobber utover natten og kanskje også utover neste dag.
Ofte har riksmekleren gitt uttrykk for at han ser at partene er i bevegelse og at det derfor er grunnlag for å mekle videre. Mats Ruland sier at når klokken passerer midnatt, vil han høre med partene om de er interessert i å fortsette meklingen på overtid. Selv er han innstilt på å jobbe mot en løsning så lenge partene selv ønsker det.
– Men på det tidspunktet partene ikke ser grunnlag for å fortsette, så har ikke vi noe mer å jobbe med. Men vi er ikke der riktig ennå.
Her tar LO Stat ut de første:
Arbeids- og inkluderingsdepartementet: 37
Barne- og familiedepartementet: 35
Digitaliserings- og forvaltningsdepartementet: 18
Energidepartementet: 16
Finansdepartementet: 34
Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ): 72
Helse- og omsorgsdepartementet: 20
Justis- og beredskapsdepartementet: 26
Klima- og miljødepartementet: 42
Kommunal- og distriktsdepartementet: 35
Kultur- og likestillingsdepartementet: 39
Kunnskapsdepartementet: 72
Universitetet i Oslo: 278
OsloMet: 277
Landbruks- og matdepartementet: 21
Nærings- og fiskeridepartementet: 49
Samferdselsdepartementet: 26
Totalt: 1097
Flere saker
Det sto mellom juss og barnevern. Nå studerer Oda begge deler.
Simen Aker Grimsrud
Hun drømmer om å sitte i regjering en dag, men først skal hun krangle litt med høyresiden på TikTok
Ine Vedeld opplever ofte diskriminering på grunn av sin funksjonshemming. Da kan hun føle seg dum og til bry.
Morten Rakke
Ine fikk mange reaksjoner da hun kritiserte A-laget: – Jeg ville få folk til å tenke
– Blir det sånn at lønna i Oslo blir stående stille til vi blir tatt igjen av KS, vil det nok skape mange sterke reaksjoner blant ansatte, sier FO Oslos leder Lisbeth Norshus.
Hanna Skotheim
Ansatte frykter lavere lønn: – Det vil i så fall være ekstremt uheldig
Lene Strand-Langbakk, Håkon Alnes, Anne Louise Wennersberg og Wenche Mora skal være med å foreslå kutt i psykiatrien.
Anne M. Odland
Kutt i psykisk helsehjelp for barn og unge: –Hjertene våre blør
Det nye utdanningsprogrammet for barnefaglig sakkyndige er åpent for barnevernspedagoger. Annika Melinder er studieleder.
Erik Engblad
Ny utdanning åpnes for barnevernspedagoger
Marie Løkken Jacobsen mener miljøterapeuter har en helt annen tid med elevene og kan se hva de trenger. Derfor synes hun det er synd at miljøterapeuter kuttes.
Privat

