Protesterer mot lønnsforskjeller mellom menn og kvinner
I dag går kvinner på Island hjem fra jobb klokken 14.38
Markering for likelønn på Island.
KAMPEN FOR LIKELØNN: På Island tjener kvinner i snitt 86 prosent av det menn tjener. I Norge er tallet 88 prosent.
Colurbox
Saken oppsummert
joran.gronstad@lomedia.no
I dag markeres kampen for likelønn på Island. Det melder Iceland Review.
Fagforeningene har oppfordret kvinner til å forlate arbeidsplassen klokken 14.38. Tidspunktet er valgt fordi sammenlignet med hva menn tjener, jobber kvinner uten lønn fra klokken 14.38 og ut resten av en åtte timer lang arbeidsdag.
• Følg oss på Facebook
I Reykjavik skal kvinnene samles utenfor Alltinget for å protestere mot lønnsforskjellene mellom kvinner og menn. Lignende protester er planlagt over hele landet.
Første gang kvinner på Island markerte kampen for likelønn på denne måten var i 1975. Da forlot de arbeidet 14.08. I 2008 gikk de fra arbeidsplassen 14.25, og i år altså klokken 14.38. Fortsetter trenden i samme tempo, blir ikke målet om likelønn oppnådd før om 50 år - i 2068.
– Vi kan ikke vente i 50 år på å nå dette målet, sier Gylfi Arnbjörnsson, president i fagforeningen ASÍ til Iceland Review.
• Dette er snittlønna i over 100 yrker
På Island tjener kvinner i snitt 86 prosent av det menn tjener. Det er noe over gjennomsnittet for EU som er 83,35 prosent. I Norge er tjener kvinner 88 prosent av menns lønn.
• – Over halvparten av lønnsgapet mellom menn og kvinner kan vi ikke forklare
Flere saker
Bufdir vil overta styringen av fagutvikling innen barne- og familievern.
Hanna Skotheim
Ti nasjonale fagmiljøer i barne- og familievernet avvikles
Det tok tid før det gikk opp for Elisabeth Lied at hun faktisk fikk sosialarbeiderprisen. (Arkivfoto)
Hanna Skotheim
Hun driver et hotell med ungdom som ikke klarer å stå opp om morgenen: – Jeg er litt gal
Ruth Allen håper framtidas velferdstjenester utformes og organiseres med tanke på å skape og opprettholde familie- og vennskapsbånd.
Hanna Skotheim
– Sosialarbeidere bør bidra til sterkere bånd mellom generasjonene
Maria Sotkajærvi begynte å jobbe ved Alta ungdomssenter i høst.
Anne M. Odland
Ny arbeidstid fikk mange til å søke seg til akuttinstitusjon i Alta
– Våre tiltak vil koste ca. en halv milliard, det er en tjuendedels fregatt. Og det er veldig dyrt å ikke se disse barna, sa Knut Storberget da han la fram ekspertgruppas tiltak.
Cornelius Poppe/NTB
– Disse barna fortjener ikke en lettvint debatt om strengere straff
Maria Flottorp, nestleder ved Stiftelsen Renavågen, var blant dem som demonstrerte mot en «rasering av rusfeltet» i fjor høst.
Hanna Skotheim