Brudd i kommuneoppgjøret. Fare for storstreik
LO Kommune bryter forhandlingene med arbeidsgiverne KS i lønnsoppgjøret for kommuneansatte. Oppgjøret går nå til mekling. Dermed er det fare for storstreik i kommunene i slutten av mai.
BLE IKKE ENIGE I FORHANDLINGENE: – Kommunesektoren er avhengig av hele laget av ansatte. Derfor har vi vært tydelig i vårt krav om at de også skal sikres økt kjøpekraft i årets oppgjør, sier Mette Nord.
Alf Ragnar Olsen
Saken oppsummert
per.flakstad@fagbladet.no
solfrid.rod@lomedia.no
– Vi er skuffet over at vi ikke greide å nå fram til enighet. Vårt krav var at hele laget av ansatte skal få økt kjøpekraft, og at de med minst må få mest. Dette var det ikke mulig å få til i forhandlingene med KS, sier Fagforbundets leder Mette Nord som har vært forhandlingsleder for LO Kommune.
I tillegg til LO Kommune har også YS Kommune brutt forhandlingene, mens arbeidstakerorganisasjonene Unio og Akademikerne ble enige med KS.
– Tilbudet fra KS var ikke godt nok for våre viktige yrkesgrupper. Avstanden mellom partene var for stor til å fortsette, sier Trond Ellefsen, leder i YS kommune.
– Vi beklager at LO og YS ikke kunne akseptere et resultat som vi mener også er godt for deres medlemmer, sier arbeidslivsdirektør i KS, Tor Arne Gangsø.
Fare for streik
Oppgjøret for medlemmene av LO og YS går nå til mekling hos Riksmekleren. Lykkes man ikke å nå fram til enighet der, vil det være streik for LO Kommunes 190.000 medlemmer. Oslo kommune er et eget tariffområde, og er ikke en del av KS-oppgjøret.
– Vi håper å komme fram til et resultat under meklingen som øker medlemmenes kjøpekraft. Dersom vi ikke kommer i mål, vil vi ta i bruk det kraftigste virkemiddelet vi har. Da blir det streik, sier Mette Nord i en pressemelding.
Vil løfte hele laget
– Kommunesektoren er avhengig av hele laget av ansatte. Det gjelder en rekke grupper som blant andre helsearbeidere, lærere, renholdere, sosialarbeidere, kulturarbeidere, ansatte i kollektivtrafikken, barnehageansatte, de som jobber med samfunnssikkerhet og beredskap, sier hun.
– Kommuneansatte opplever økte krav og press i sin arbeidshverdag. Derfor har vi vært tydelig i vårt krav om at de også skal sikres økt kjøpekraft i årets oppgjør, sier Mette Nord.
Unio sa ja
– Vår ambisjon var å få mer enn frontfagsrammen. Det viste seg dessverre ikke å være mulig, sier Unios forhandlingsleder Geir Røsvoll. Likevel valgte de å akseptere tilbudet fra KS.
– Det er svært viktig for våre medlemmer at de har mer å rutte med etter et lønnsoppgjør, og med en reallønnsøkning på over halvannen prosent i år så vil dette lønnsoppgjøret merkes i lommeboka.
For Unios grupper, blant andre sykepleiere og lærere er det avtalt sentrale tillegg på mellom 15.200 og 21.200 kroner med virkning fra 1. mai.
FO-leder Marianne Solberg
Hanna Skotheim
FO forhandler som en del av LO Kommune. Også forbundsleder Marianne Solberg beklager at det ikke ble enighet i lønnsforhandlingene.
– Det var på lavlønnsprofilen at KS ikke ville gi tilstrekkelig til at oppgjøret kunne berges, sier Solberg.
Flere saker
Amalie Søllesvik og Sander Nyberg har positive opplevelser med trainee-ordningen. De håper noe av det de selv fikk tilbud om, blir faste ordninger for nyansatte.
Simen Aker Grimsrud
Sander og Amalie ble lokket med en «myk» start i barnevernet
Tamima Nibras Juhar ble drept på jobb. Sosionom og gatekunstner Roy Håvard Løseth har foreviget henne på en vegg på Kampen i Oslo.
Frode Rønning
Tamimas arbeidsgiver får sterk kritikk. Arbeidstilsynet kaller lovbruddene alvorlige
Oddny Kristin Grytal-Bech og Silje Lyngmo Heien trives godt i jobben som Nav-ansatte.
Hanna Skotheim
De får kjeft av brukere: – Jeg forstår reaksjonen deres
Ingrid Helene Jensen Vogsland
Hanna Skotheim
– Vi løftet noen fra rullestol og over i fanget vårt for å skli sammen
Elle melle deg fortelle... Tre pensjonerte sosionomer er med i ei gruppe som skriver dikt og historier til hverandre. Fra venstre: Catharina Selmer, Ellen Tronsmo, Eli Hindenes.
Hanna Skotheim
– Vi har tusen historier
Hanna Skotheim

