Barnedirektør i Oslo Hege H. Malterud er død
– Vi i Barne- og familieetaten er svært preget av å ha mistet vår engasjerende, vitale og kunnskapsrike leder, sier Lennart Hartgren, konstituert direktør.
Hege Hovland Malterud er død. Hun har ledet Barne- og familieetaten i Oslo de siste fire årene.
Barne- og familieetaten
Saken oppsummert
solfrid.rod@lomedia.no
Hege Hovland Malterud ble bare 50 år gammel. Hun setter store spor etter seg, skriver Barne- og familieetaten (BFE) i Oslo mandag ettermiddag.
Malterud har i fire år vært leder for etaten, som har ansvar for barnevern, fosterhjem og avlastningstilbud for barn med funksjonsnedsettelser.
– Vi i Barne- og familieetaten er svært preget av å ha mistet vår engasjerende, vitale og kunnskapsrike leder. Våre tanker går spesielt til hennes nærmeste familie, sier konstituert direktør i BFE Lennart Hartgen.
Internt i etaten var Malterud kjent for følgende motto: «Fungerer det ikke for barna, så fungerer det ikke».
– Vi vil videreføre arbeidet Hege har igangsatt på så mange områder, legger Hartgren til.
Han forteller at Malterud har viet sin karriere til å jobbe for barn og unge i sårbare livssituasjoner. Hun jobbet blant annet i Bufetat og Bufdir før hun kom til BFE i Oslo.
– Malterud var en helt spesielt tilstedeværende leder med et oppriktig engasjement for barna i Oslo, sier Hartgen.
Malterud ble diagnostisert med en alvorlig kreftsykdom i sommer, og har siden gjennomgått omfattende sykehusbehandling og oppfølging.
– Det er med stor sorg at jeg i dag har mottatt beskjeden om at Hege Hovland Malterud er død. I henne har vi mistet en engasjert og sterk leder som jobbet utrettelig for de aller mest sårbare barna i byen vår. I dag går tankene mine først og fremst til familien hennes, sier byråd for oppvekst og kunnskap i Oslo Sunniva Holmås Eidsvoll.
Flere saker
Hanna Skotheim
– Jeg er mettet på sosial omgang når jeg kommer hjem
Mange vil ta videreutdanning i barnevernet, viser tall fra Bufdir. (Illustrasjonsfoto).
Hanna Skotheim
Stor interesse for videreutdanning i barnevernet
Else Karin Dyrøy Knutsen
Helge Skodvin
Hver femte slutter i barnevernet årlig. Else Karin ble i over 20 år
– Bli nær deg selv før du kommer nær den andre, sier terapeut Torunn Bie. Hun har skrevet sin første bok til alle dem som ikke får med seg partner i parterapi - og mange flere.
Hanna Skotheim
Får du ikke partner med i terapi? Gjør det selv
Jan Kato Fremstad i Bufdir.
Anne Myklebust Odland
– Høy turnover kan være krevende for sårbare ungdommer
Sommerjobbprosjektet skal hindre at unge faller utenfor arbeidslivet. Marwo (20) er blant dem som har sin første sommerjobb.
Hanna Skotheim

