JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Fylkesnemndene gir barnevernet rett i 86 prosent av omsorgsovertakelsene:

Advokat: – Medholdsprosenten er misvisende

– Medholdsprosenten er lavere enn statistikken viser, hvis man tar med saker som blir trukket og de som omgjøres i tingretten, sier Advokat Olav Sylte om tallene fra Fylkesnemndene for barnevern og sosiale saker.
Uenig. Advokat Olav Sylte mener statistikken fra Fylkesnemndene for barnevern og sosiale saker ikke forteller hele sannheten.

Uenig. Advokat Olav Sylte mener statistikken fra Fylkesnemndene for barnevern og sosiale saker ikke forteller hele sannheten.

Hans Henrik Torgersen/Advokatfirmaet Sylte

hans.henrik@lomedia.no

Han mener tallene kan være så lave som 50 prosent. Altså mener han at statistikken ikke gir et godt bilde på hvor mange ganger barnevernet gjør feil.

Reaksjonen kommer etter at Fontene tirsdag publiserte statistikken for omsorgsovertakelser behandlet i Fylkesnemndene for barnevern og sosiale saker for årene 2014 og 2015.

– Viser ikke hele sannheten

– Den medholdsprosenten som blir presentert viser ikke hvor mange saker som blir avvist eller trukket før en behandling i Fylkesnemnda. Det tas heller ikke høyde for at en del av sakene blir omgjort etter behandling i tingretten, sier advokat Olav Sylte, som har representert en lang rekke familier i saker der barnevernet har gått inn for omsorgsovertakelse.

Bakgrunnen: Barnevernet får medhold i 86 prosent i sakene om omsorgsovertakelse

Han understreker at påstanden som gjelder omgjøring i tingrett først og fremst bygger på hans egen erfaring, og det han hører fra advokat-kolleger som fører denne typen saker for retten.

– Det er en betydelig andel som ender med omgjøring. Totalt, når man både regner med saker som ikke blir behandlet, og antallet som blir omgjort, så tror jeg medholdsprosenten er så lav som nærmere 50 prosent, sier Sylte.

– Utrolig vanskelig spørsmål

Ifølge direktør for Fylkesnemndene for barnevern og sosiale saker, Pernille Pettersen Smith, viser medholdsprosenten at barnevernet ute i kommunene kjenner godt til hvilke krav som stilles for at det skal vedtas en omsorgsovertakelse.

I fjor reagerte hele verden på norsk barnevern: Utløste global protest

– Det betyr at erfaringene kommunene får med arbeid i fylkesnemndene, og den informasjonen og opplæringen som Bufdir og Fylkesmennene gir, gjør at kommunenes barneverntjenester arbeider mer likt enn tidligere. Det er en ønsket utvikling, og sørger for at det er mest mulig likhet i forvaltningen. Jeg synes det er fint at det ser ut som det å bruke mer ressurser på informasjon og opplæring har fungert, sa Smith til Fontene i en kommentar til statistikken.

For advokat Olav Sylte, som jobber med denne typen saker på vegne av foreldre, mener det er vanskelig å lese det ut fra de tallene han presenterer.

– Dette er et utrolig vanskelig spørsmål. De tallene jeg ser forteller heller en historie om mange av sakene ikke holder.

– Kriteriene er for vage

– Medholdsprosenten er for høy når man ser på sakstypen. De kriteriene som stilles for å be om omsorgsovertakelse er for vage. Det er etter min mening for ofte generelle problemstillinger som kan forklares med dårlig helse, lite samarbeidsvillige foreldre også lignende, sier han.

– Hvis det var snakk om mer konkrete saker, som vold, overgrep eller alvorlig psykiatri, så burde jo medholdsprosenten vært enda høyere, sier Sylte.

Flere saker

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

– Jeg skal ikke svare på vegne av enkeltmedlemmer, men samlet sett tror jeg våre medlemmer er fornøyde med at vi ikke gikk ut i streik inn i sommerferien, sier FO-leder Marianne Solberg.

Skjalg Bøhmer Vold

FO-lederen forsvarer at det ikke blir streik i staten: – Lite sannsynlig å nå fram

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Kjersti Barsok er leder for NTL, det største forbundet i LO Stat. Hun oppfordret medlemmene til å stemme nei til lønnsoppgjøret og ble hørt. Nå reagerer hun på at det ikke blir streik.

Eirik Dahl Viggen

LO Stats medlemmer stemte nei til lønnsoppgjøret

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Disse er blant dem som kunne mistet jobben hvis avdelingen legges ned: Bak fra venstre: Aud jørgensen, Marit Berg, Vigdis Kjørstad, Cathrine Martinsen. Midterste rad: Grete Nørve, Hanne Jakobsen, Renate Hermansen. Fremste rad: Lill Mari Johnsen, Eirin Johannesen, Lillian Hofsøy, Hilde Hov Linda Dyping-Breivik.

Hanna Skotheim

Fryktet å miste jobbene sine. Nå kan de bli reddet i siste liten: – Jeg tror det ikke før jeg får se det

LO i Trondheim anbefaler medlemmer om å stemme nei til LO Stats anbefalte løsning. I Oslo og i Bergen vil de ikke komme med slike råd.

LO i Trondheim anbefaler medlemmer om å stemme nei til LO Stats anbefalte løsning. I Oslo og i Bergen vil de ikke komme med slike råd.

Roy Ervin Solstad

LO-splittelsen fortsetter inn i skjebneuka: – Folk er skuffet og forbanna

Anders Gulbrandsen jobber i kriseteamet i bedriftshelsetjenesten i Avonova.

Anders Gulbrandsen jobber i kriseteamet i bedriftshelsetjenesten i Avonova.

Anne Myklebust Odland

Han ivaretar ansatte som blir syke av jobben: – Det er en trist utvikling

Frida Sponås (f.v.), Susanne Davanger og Joachim Gjelsvik gleder seg til å delta i finalen i NM Studentbedrift i dag.

Frida Sponås (f.v.), Susanne Davanger og Joachim Gjelsvik gleder seg til å delta i finalen i NM Studentbedrift i dag.

Simen Aker Grimsrud

De tre vernepleierne konkurrerer om å bli Norges beste studentbedrift